“Sustento” sašutusi par dīkstāves pabalstu nepiešķiršanu invaliditātes pensijas saņēmējiem

15 komentāri
“Sustento” sašutusi par dīkstāves pabalstu nepiešķiršanu invaliditātes pensijas saņēmējiem
KATRĪNA VINČELE, F64

Invaliditātes pensijas Latvijā tikai retos gadījumos pārsniedz 200 eiro, tāpēc neizprotams ir valdības lēmums izslēgt no dīkstāves pabalstu saņēmēju saraksta nodarbinātās personas ar invaliditāti, kuras saņem invaliditātes pensijas, sašutumu par valdības lēmumu aģentūrai LETA pauda Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas “Sustento” valdes priekšsēdētāja Gunta Anča.

Ministru kabineta (MK) noteikumi par dīkstāves pabalstiem darbiniekiem, kurus skar Covid-19 izplatība, paredz, ka pabalstu nepiešķirs “darbiniekiem, kuri vienlaikus ir nodarbināti valsts vai pašvaldības institūcijā vai kapitālsabiedrībā, saņem vecuma, izdienas vai invaliditātes pensijas vai veic saimniecisko darbību”

“Esam šokēti, ka šāds formulējums iekļauts noteikumos, ar kuriem solīts atbalstīt cilvēkus, kuri ir strādājuši, maksājuši visus nodokļus un šobrīd nestrādā ārkārtas stāvokļa dēļ,” pauda Anča, norādot, ka “tādējādi Ministru kabinets ir nolēmis, ka cilvēki ar invaliditāti, kuri strādā un maksā pilnu nodokļu apjomu, nav pelnījuši krīzes situācijā būt tikpat aizsargāti kā ikviens cits viņa darba biedrs”.

“Sustento” uzsver, ka pašreizējais finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) savulaik, vēl esot labklājības ministrs, atbalstīja cilvēku ar invaliditāti iekļaušanu darba tirgū. “Diemžēl šobrīd uzskatāmi redzam, ka krīzes situācijā cilvēki ar invaliditāti ir apgrūtinājums, nevis līdzvērtīgs pilsonis,” sarūgtinājumu neslēpa “Sustento” valdes priekšsēdētāja.

Ikvienam strādājošajam ir tiesības uz sociālās drošības programmām, kas arī līdz šim ir bijis kā viens no galvenajiem argumentiem personu ar invaliditāti motivēšanai iesaistīties darba tirgū. Vienlaikus “Sustento” vairāku gadu garumā ir mudinājusi šīs personas iesaistīties darba tirgū, neskatoties uz dažādajiem izaicinājumiem, ar kuriem saskaras cilvēki ar invaliditāti, uzsvēra Anča.

Jau ziņots, ka MK otrdien lēma dīkstāves pabalstus sākotnēji izmaksāt aptuveni 73 000 darba ņēmējiem, kuri strādāja Covid-19 vistiešākā skartajās nozarēs, proti transporta un pārvadājumu, viesmīlības, tūrisma un kultūras nozarēs. Šajās nozarēs strādājošajiem valsts izmaksās dīkstāves pabalstu 75% apmērā no līdz šim saņemtās algas, bet ne vairāk kā 700 eiro apmērā par kalendāro mēnesi.

Savukārt Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) ir norādījusi, ka dīkstāves pabalsts būs izdevīgs vien tiem, kuru atalgojumi ir tuvu valdības noteiktajiem 700 eiro griestiem.

Saskaņā ar Valsts ieņēmuma dienesta sniegto informāciju par 2020.gada janvāri, konferenču un pasākumu organizatoriem vidējā stundas tarifa likme bija 9,37 eiro un vidējā bruto alga – 1574,16 eiro. Šefpavāram attiecīgi stundas samaksa bija 6,41 eiro un 1076,88 eiro mēnesī, kamēr gaisa kuģa stjuartam – 7,52 eiro stundā un 1263,36 eiro mēnesī.