Suņu čipošana pilnvērtīgi nedarbojas – tikai puse suņu ir čipoti un reģistrēti

3 komentāri

Šogad ieviestā obligātā suņu čipošana pilnvērtīgi diemžēl nedarbojas. Pašlaik tikai apmēram puse no Latvijā mītošiem suņiem ir reģistrēti Lauksaimniecības datu centrā. Un daudziem pamestiem dzīvniekiem saimnieku tā arī neizdodas noskaidrot.

Apmēram astoņus gadus vecu suni pašvaldības policijas darbinieki atrada guļam kādā grāvī Ozolniekos. No daudzajām kostajām brūcēm dzīvnieks gandrīz nomira. Patversmes veterināri suni izglāba, lai arī saimnieku tā arī neizdevās atrast.

Šim sunim ir čips, aparāts uzrāda, tas ir iešūts netālu no kakla, tomēr dzīvnieks pavada patversmē jau ceturto mēnesi, jo viņš nav reģistrēts datubāzē.

Jelgavas pašvaldības policija saņem vidēji 11 izsaukumus mēnesī, kas ir saitīti ar saimnieku nepieskatītiem suņiem. No pārbaudītiem dzīvniekiem tikai apmēram puse ir čipoti. Bet arī no tiem daudzi nav atrodami, jo čipa numurs nav ievadīts Lauksaimniecības datu centra bāzē. Lielākā daļa saimnieku to vai nu nezina, vai nu ir aizmirsuši izdarīt.

Gan nereģistrēti, gan dzīvnieki bez čipa nonāk patversmē. Visbiežāk tie ir veci suņi, kurus neviens arī īpaši nemeklē.

Patversmes vadītāja uzskata, ka čipošanas sistēma līdz galam nedarbojas. No 24 pēdējā mēneša laikā atvestiem suņiem, čips bija tikai četriem.

Turklāt mēdz gadīties arī kļūdas. Nesen patversmes vadītāja nolēma pārbaudīt sava čipota kaķa datus un bija šokā.

Lauksaimniecības datu centrā skaidro: ziņas par dzīvniekiem sistēmā ievada manuāli un kļūdas nav izslēgtas. Tāpēc saimniekiem tiešām labāk datus pārbaudīt, kā arī atjaunināt, ja kas mainās.

Pašlaik Latvijā ir reģistrēti 106 603 suņi – vispārpieņemtā aprēķina metode liecina, ka tā varētu būt tikai puse no reālā suņu skaita.

Suņi ir jāčipo no sešu mēnešu vecuma. Katru mēnesī datubāzē tiek reģistrēti apmēram 1200 jauni dzīvnieki.

TOP komentāri

 • Marta
  +13 +13 0

  Marta

  Varbūt tiem ,kas pieņēma šo likumu ,kā obligātu , jo saredzēja lielu naudas pieplūdumu , bija kārtīgi jāpārdomā , vai vajag šos čipus obligāti. Pirmkārt , ne visiem ir nauda par ko to čipu likt un ne visiem patiešām tas vajadzīgs . Ir vesela virkne cilvēku ,kuri savus suņus neizlaiž no redzes loka , kur nu vēl ,lai pazustu. Un te jau pierādās,ka pazūd ar visu čipu un saimnieku atrast nevar .Ja jau saimniekam jāreģistrē pašam, tad varbūt čips arī jāšuj pašam? Murgains likums , nekas vairāk.
 • Rasma
  +4 +1 -3

  Rasma

  Vecu suni čipot,kurš no sētas neiziet,naudas izšķiešana.Vēl pasaka,ka tā nauda ejot uz patversmēm,kāpēc man jāuztur sveši suņi.,ja mans neklejo.Mūsu pusē daudziem ir suņi aiz žogiem,laukos/ pat acis no pieres zog laukā//Un vēl pārmet ,ja nevari čipot, ar ko baro suni,laukos ir cita situācija,nekā pilsētā,pilsētnieki ,lai čipo,jo suņus tur dzīvokļos,bet laukos suns vajadzī gs.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl