Suņa staidzināšana, santehniķa ierašanās: ierēdņi skaidro mājsēdes nianses un izņēmuma gadījumus

1 komentārs

Vai mājsēdes laikā drīkst ierasties santehniķis un vai pēc plkst. 20.00 vakarā drīkst izvest pastaigā savu suni? Atbildīgo ministriju pārstāvji un policija ceturtdien centās skaidrot ierobežojumu praktisko pusi. Tiesa, katrai dzīves situācijai normatīvo aktu uzrakstīt nav iespējams. Tāpēc vispārējais aicinājums bija būt saprotošiem un izturēt šo mēnesi, lai drīzāk atgrieztos kaut cik normālas dzīves apstākļos. Savukārt jaunums – uz ārkārtējās situācijas laiku – arī vakcinētai personai pēc kontakta ar Covid-19 pozitīvo būs jāievēro karantīna.

Pagājusī nedēļa pusstingrajā režīmā pierādīja, ka cilvēki turpina apmainīties ar vīrusu neapturamos tempos. Katri desmit inficē citus 13, tātad – pagājušajā nedēļā Covid-19 pozitīvie 14 000 inficēs nākamos 19 000.

Vienīgā izeja – pilnīgs “lokdauns”, kur visi veikali un pakalpojumi, kas nekvalificējas kā pirmās nepieciešamības, tiek slēgti.

Veselības ministrija uzsver vajadzību par katru cenu turēties citam no cita pa gabalu. Ekonomikas ministrija mājās palikšanu kompensē ar palīdzības spilvenu.

“Ir vesela rinda atbalstu programmu. “Altum” ir iespējams saņemt apgrozāmo līdzekļu aizdevumus, aizdevumus investīcijām, pieejamas garantiju programmas. Ir arī pieejams un iespēja VID pagarināt nodokļu nomaksu,” norāda Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Edmunds Valantis.

Tomēr rodas visdažādākās sadzīves situācijas, kas normatīvo aktu rāmī neieguļ. Ja mājās notiek remonts, vai drīkst ierasties celtnieki? Atbilde – remontu labāk iepauzēt. Bet santehniķa izsaukums avārijas gadījumā gan būs kas tāds, uz ko policija skatīšoties saprotoši. Arī suņa izvešana dzīvesvietas tuvumā pēc plkst. 20.00 vakarā būs attaisnojošs iemesls.

Savukārt pret ciemošanos – pat ja tie ir vakcinētie vecvecāki, par jauniešu ballītēm un pirtīm nemaz nerunājot, policija gan izturēsies ar vislielāko bardzību.

“Šoreiz esam ar bēdīgu pieredzi, pieļaut to nevar. Tikai mājsaimniecības ietvaros. Izņēmums – jāpalīdz vecam cilvēkam. Mērķis ir nepieļaut pulcēšanos. Es ceru, ka cilvēki var izturēt mēnesi. Paciešamies visi kopā! Visiem ir ģimenes un radi. Visi gribam satikties,” atzīst Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks.

Un pamatojums – vīruss nešķiro, cik tuva rada esat – tieši pretēji, ģimenes lokā tas izplatās visaktīvāk, tāpēc arī nolemts neļaut pulcēties pat divām mājsaimniecībām, par spīti tam, ka vismaz pagaidām robežas paturētas vaļā un plunčāties kaimiņvalstu SPA nav aizliegts.

“Par ievešanu – risks pastāv, bet, ja skatāmies ievesto īpatsvaru un vietējo īpatsvaru, pamatā izplatās uz vietas. Un pirmā vietā ir tieši personīgie kontakti, kontakti ģimenē,” norāda Veselības ministrijas Vides veselības nodaļas vadītāja Jana Feldmane.

Uz ārkārtējās situācijas laiku ieviesta arī jauna, stingrāka norma vakcinētajiem – pēc kontakta ar inficēto arī poti saņēmušajam nāksies ievērot mājas karantīnu. Līdz šim simptomu gadījumā pietika vien ar nedēļas laikā veiktu testu.

Jebkuru pārkāpumu gadījumā naudas sodi ir nopietni – līdz 2000 privātpersonai, bet 5000 – juridiskai. Bet policija atkal un atkal atkārto – mērķis nav sodīt, mērķis ir nenodot vīrusu tālāk.

1 komentārs