Sulu spiede vai sulu spiedne? Kā pareizi?

5 komentāri
Sulu spiede vai sulu spiedne? Kā pareizi?
Aculiecinieka foto

Esam nonākuši kārtējā situācijā, kurā diskusijas raisa mūsu bagātā, daiļā un nereti sarežģītā latviešu valoda. Proti, plaša patēriņa preču tirgotājs ”Elkor”, reklamējot sulu spiedes, izmantojis latviešu sarunvalodā citkārt salīdzinoši reti dzirdamu terminu – ”spiedne”.

Jāsaka, ka, papētot tīmekļa plašumus, vārdu salikums ”sulu spiedne” nav retums, taču tomēr – vai tiešām ir vienalga, vai teikt ”sulu spiede” vai ”sulu spiedne”?

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

”Google” domā, ka jāsaka ”spiede”

Ievadot vārdu salikumu ”sulu spiedne” interneta meklētājprogrammā, visu zinošā ”Google” ir neizpratnē un pārprasa, vai tiešām domāji ”spiedne”. Zemāk gan ir parādītas gana daudz interneta vietnes, kuru komunikācijā izmatots tieši termins ”spiedne”.

Avots: Google

Avots: Google

Protams, arī meklējot vārdu salikumu “sulu spiede”, ir vesels lērums rezultātu.

Valodnieku mājaslapas vēsta, ka jāsaka ”spiedne”

Spriežot pēc semantikas aspekta, kas aprakstīts Valsts valodas komisijas interneta vietnē, pareizi būtu teikt ”spiedne”, jo vārds ”spiede” raksturo procesu, bet vārds ”spiedne” ir ierīces nosaukums.

Arī no sociāli vēsturiskā aspekta skatoties, pēc valodnieku teiktā, pareizāk būtu izmantot vārdu ”spiedne”.

Citāts no Valsts valodu komisijas tīmekļa vietnes
”Tautā lietota termina tradīciju pārvarēt nav viegli, piemēram, terminu sistēmas likumībām un modeļiem atbilst ierīces nosaukums sulu spiedne (sal. ķīmijas terminoloģijā profilspiedne, skrūvspiedne, veidspiedne, tehnikā caurumu spiedne, naudas kalves spiedne, sal. arī pildne, tvertne), bet tautā izplatīts apzīmējums sulu spiede.”

Vai Tev šķiet, ka šī kārtējā latviešu valodas mistērija ir atklāta un turpmāk izmantosi terminu ”spiedne”? Vai tomēr mūsdienās pareizi ir teikt: ”Kur ir mana sulu spiede?”

Izsaki savu viedokli zemāk komentāru sadaļā!

TOP komentāri

 • Anna
  0 0 0

  Anna

  Spiedne izklausas pec kaut kadas ierices, kura nav pielietojama partikas razhoshana, bet gan buvnieciba plus vel skan nedaudz vecmodigi.
 • Līva
  0 0 0

  Līva

  Kārtējais brīnums. Bet, ko Tu gudram padarīsi, jābūt vienkārši uzmanīgiem. Šis jau nav vienīgais šāda veida brīnums ar, ko sabiedrībai jāsaskarās.
 • Zvaigžņu vilks
  0 0 0

  Zvaigžņu vilks

  izskatas ka kāt ehnisks jēdziens (rūpnieciskiem agregātiem) varbūt tomēr ir jālieto spiedne, bet ikdienas valodā piemēram par kādu mājsaimniecības priekšmetu - kā pie sulu iegūšanai domāto mehānisko , ar roku darbināmo -- spiede

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl