6 komentāri
Izturīgākais Latvijas studentu būvētais spageti tilts notur 476 kilogramus!
Foto: Kristens Raščevskis

Tūkstošiem spageti makaronu šodien nenokļuva vis verdoša ūdens katlā, bet gan pārtapa tiltos. Rīgas Tehniskajā universitātē noritēja makaronu tiltu konstruēšanas sacensības, un šā gada izturīgākais makaronu tilts spēja noturēt 476 kilogramus! 

Tādas Latvijā notiek jau sesto gadu, kur lielākā intriga ir brīdī, kad no makaroniem veidotajiem objektiem piekar svarus to izturības mērīšanai. Un spageti tiešām pārsteidz. Smalki griešanas instrumenti, lai līdz milimetra precizitātei līmes pistoles, lai sastiķētu spageti makaronus kopā tilta konstrukcijās. Spageti ir trausls pēc būtības, bet salipināti kopā tie izbrīnā liek ieplēst acis. Makaronu tiltu būvēšanas sacensībās nevērtē ne smukumu, ne simetriju, bet gan izturību – cik daudz kilogramus piekārtā svara tie spēj turēt.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Šī gada sasniegums gan nav absolūtais Latvijas rekords.

RTU students, makaronu tiltu sacensību organizators Sandis Eglītis:
Latvijas rekords ir 484 kilogrami lielajam tiltam, kas ir metru garš. Tiltiem, ko būvē uz vietas šobrīd, Latvijas rekords ir 260 kilogrami.

Un iepriekšējo rekordu uzstādītāji piedalījās arī šajās sacensībās. Mājās uztaisījuši divus tiltus, iztukšojot virtuves skapīšus no visiem makaroniem. ”Savā ziņā tā ir nelietderīgi iztērēta pārtika, bet tie cipari, kas tur parādās beigās, ir pārsteidzoši, lai šādā veidā upurētu to pārtiku,” tā RTU Mašīnbūves institūta students Jānis Langēvičs.

RTU Mašīnbūves institūta students Artūrs Vēvers norāda, ka gala rezultāts ir diezgan neprognozējams: ”Sanāk, uzlīmē diezgan vienādus tiltus, bet tas rezultāts tāpat nosvārstās par kādiem simts kilogramiem.”

Pareizās konstrukcijas meklējumos, lai makaronu tilti izturētu simtiem kilogramu smagumu, studenti pielieto tehniskajā universitātē iegūtās zināšanas, kā, piemēram, meitenes, kuras nākotnē būs īsto tiltu projektētājas. ”Ļoti lieli stereotipi par meitenēm, un vēl karsējmeitenēm, un mēs tā kā grasāmies pierādīt pretējo, un būvējam. Pagājušogad mēs uztaisījām tiltu, kas izturēja 112 kilogramus, vajadzētu tā kā vairāk,” apņēmības pilna ir RTU studente Katrīna Dimitra. Jautāta vai pēc tam tos tiltus liks katlā un vārīs, viņa attrauc: ”Nu grūti, epoksīda līme baigi labi nepārstrādājas organismā.”

Foto!

Un tieši par daudz līmes uz makaroniem ir vienīgais blēdīšanās veids, ko žūrija uzrauga. Sacensībās piedalās pat topošie zobārsti, lai atslēgtos no intensīvajām mācībām. ”Mums jau vispār bija plāns taisīt mazo tiltu, bet.. izdomāja, ka beigās taisīs lielo. Es būšu priecīgs, ja viņš noturēs kaut vai desmit kilogramus,” tā RSU zobārstniecības students Dāvis Rūdolfs Zaķis.

Tikmēr vidusskolēni sacensībās gūst pārliecību, ka vēlētos studēt inženiertehniskās zinības. ”Pirksti, protams, trīc, nedaudz vēl ar līmi ir. Galvenais, lai tas tilts nesanāk tāds šķībs. Jo precīzāk, jo labāk. Mēs mācāmies pašlaik 10.klasē, un ļoti patīk šādas tehniskas lietas, tāpēc mēs domājām nākt uz šejieni studēt,” tā savu dalību skaidro Siguldas Valsts ģimnāzijas 10.klases skolēns Edgars Trops.

Pēc septiņu stundu ilgas makaronu lipināšanas pienāk lielākā intriga un satraukums – tiltos iekarina smagumu un pakāpeniski slodzi palielina.

Divas uzvarētājkomandas dosies uz spageti makaronu tiltu konstruēšanas sacensībām Ungārijā. Latviešiem ir lielas cerības iegūt pasaules čempionāta godalgas, jo arī iepriekšējos gados mūsu makaronu tilti spējuši izturēt iekārto svaru, kas spageti lipinātājiem sagādājuši pat zelta un sudraba medaļas.

Kopā piedalījās 36 komandas, no kurā 11 biju skolēnu komandas, 18 studentu un 7 komandas 3. jeb Lielo tiltu kategorijā.

Labākie skolēnu mazo tiltu kategorijā –
1. SVģ team MakaRoņi – 57.349 kg
2. Celtnieki – 52.442 kg
3. Formula 1 – 25.488 kg

Labākie studentu mazo tiltu kategorijā –
1. JAM – 219.874 kg
2. Ampēriņš – 142.823 kg
3. RTU CHEER – 93.75 kg.

Labākie Lielo tiltu kategorijā –
1. JAM – 476.142 kg
2. Ampēriņš – 170.216 kg
3. Bridge It! – 156.373 kg.

Video!

TOP komentāri

 • f
  +5 +5 0

  f

  Visiem kas kunkst par makaronu tērēšanu un badu Āfrikā: 1) Cik jūs bieži kaut ko vecu izmetat ārā? 2)Jums ir kaut mazākā nojēga cik vispār pārtika tiek nelietderīgi iztērēta? 3) Cik % savas algas jūs esat ziedojuši, lai palīdzētu trūkumcietējiem?

  Pasākums veidots, lai rosinātu jauniešus mācīties tehniskās zinātnes un beigās vēl cīnītos par dalību pasaules čempionātā
 • fufelis
  0 0 0

  fufelis

  Man liekas, ka tev pašam ir viena rieva smadzenēs, vai bērnībā ar galvu pret izlietni tiki nomests, kādi vēl tranvestīti un zilie? Tev derētu saruna ar psihiatru..

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl