Studiju valsts kredīta 640 kavētāju lietas atrodas pie tiesas izpildītājiem

Pievienot komentāru
Studiju valsts kredīta 640 kavētāju lietas atrodas pie tiesas izpildītājiem
LETA

Latvijā šajā mācību gadā augstskolas un universitātes apmeklē vairāk nekā 84 000 studentu. Daudzi no viņiem mācās budžeta grupā, lielai daļai studijas apmaksā tuvinieki, bet aptuveni 20% jeb piektdaļa studentu studijas un ikdienas izdevumus apmaksā ar aizņēmumu.

Vairums uzrunāto studentu atzīst, ka nepieciešamības gadījumā būtu gatavi ņemt aizņēmumu studijām. Savukārt tie, kuriem jau ir bankas kredīts, skaidro, ka ir arī plāns, kā to atmaksāt.

Krišjānis, studijas apmaksā ar kredītu

Uztraukums par atmaksāšanu man nav, kaut kā atradīšu veidu apmaksāt. Ir arī plāns gatavs, nav jau tā, ka uz dullo šauju tukšumā.

Kredīti tieši studijām Latvijā tiek izsniegti kopš 1999. gada. Pirmie aizdevumi izsniegti no Valsts kases, bet valsts kredītu izsniegšana ātri vien 2001. gadā tika pārtraukta. Divu gadu laikā valsts paspēja izsniegt 10 miljonus eiro, lielākā daļa studiju kredītu jau ir atmaksāti. Tomēr 2 miljoni jeb aptuveni 20% nākas piedzīt tiesas ceļā. Studiju un zinātnes administrācijas pārstāve skaidro, ka puse jeb viens miljons kavējumu jau ir atmaksāts, bet vēl atlikušo miljonu paredzēts atgūt tuvāko trīs līdz četru gadu laikā.

Sandra Sidiki, Studiju un zinātnes administrācijas vadītājas p.i.

Tagad ir arvien mazāk kavētāju, viņi saprot, ka tas parāds tomēr ir jāatdod. Uzņemtās saistības ir jāatmaksā, vienīgi tas nenotiek 10 gados, kā bija paredzēts.

Krietni lielāku summu studentiem ir aizdevušas komercbankas. Bankas kopumā ir izsniegušas studiju un studējošā kredītus vairāk nekā 273 miljonu eiro apmērā. Viena no aktīvākajām studentu aizdevumu izsniedzējām ir SEB banka. Komercbankai ar kredītu atmaksas disciplīnu veicas krietni labāk nekā ar valsts aizdevumu atgūšanu. SEB studentiem ir aizdevusi aptuveni 60 miljonus eiro, un ar naudas atdošanu kavējas vien 3% aizņēmēju. Bankas pārstāve nelielo kavētāju skaitu, kas ir vidēji zemāks pat nekā pārējiem bankas kredītiem, skaidro ar to, ka galvotāji bieži vien ir studentu vecāki.

Veronika Vīksna, SEB bankas pārstāve

To mēs varētu skaidrot…, šim te kredītam ir šis te papildu nodrošinājums, līdz ar to students ir atbildīgs par kredītu, un ļoti bieži šie galvojuma sniedzēji ir studenta vecāki, un tāpēc viņi ir ļoti ieinteresēti, lai nerastos šis kavējums.

Ja citādi nevar, tad aizdevēji iekavētos kredītus atgūst tiesas ceļā. Piemēram, valsts aizdotās naudas 640 kavētāju lietas jau atrodas tiesu izpildītāju rokās un pie tiesnešiem drīzumā nonāks vēl vairāki desmiti aizdevuma kavētāju lietu.

Video

Lasi vēl