Strīdīgie “lojalitātes grozījumi” Izglītības likumā. Vējonim šonedēļ jāizlemj, vai tos izsludināt

Pievienot komentāru

Tas, vai tā dēvētie lojalitātes grozījumi, kas paredz vienkāršotu veidu, kā atbrīvot valstij un Satversmei neuzticamus skolotājus, stāsies spēkā jau ar nākamā gada sākumu vai tomēr nē, šobrīd atkarīgs no Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa. Prezidentam ir pilnvaras Saeimas pieņemtos likumus tomēr neizsludināt un likt vētīt vēlreiz. Uz to ļoti cer skolotāju arodbiedrība, kas saskata bīstamību patvaļīgā pedagogu atlaišanā. Tomēr izglītības ministrs uzsver, likumu neizsludinot, nozarei nākamgad pietrūks 10 miljoni eiro – tostarp naudu zaudēs pedagogu algu reforma.

Trešdien uz tikšanos ar Valsts prezidenta padomniekiem Rīgas pilī katra no pretējām pusēm – izglītības ministrs un pedagogu arodbiedrību vadība – ieradās ar savu, stingru pozīciju. Kārlis Šadurskis akcentē, – neizsludinot tā sauktos lojalitātes grozījumus, arī pārējie grozījumi, kas ietverti Izglītības likumā, nevar tikt pieņemti un tas draudot ar finansiālajām problēmām nozarei nākamgad.

Vēl 400 000 eiro tikšot zaudēti tieši uz lojalitātes grozījumu atsaukšanu, ar ko iecerēts stiprināt valsts izglītības kvalitātes dienestu. Kopumā – pēc ministra aprēķiniem – likumu neizsludinot, tiks zaudēti 10 miljoni eiro. Tam kategoriski nepiekrīt skolotāju arodbiedrības vadītāja, uzsverot – izglītības likuma grozījumiem nav tāda sasaiste ar nākamā gada budžetu, lai lojalitātes grozījumus nevarētu no tā izņemt ārā.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja Inga Vanaga apņēmusies pārliecināt prezidentu, ka lojalitātes grozījumi ir sasteigti un rada risku patvaļīgai skolotāju atlaišanai. Savukārt Šadurskis – ka atsevišķus grozījumus no jau pieņemta likuma nedrīkstot tā vienkārši revidēt. Šobrīd viss atkarīgs no valsts pirmās personas lēmuma.

Valsts prezidents Raimonds Vējonis līdz šim nav paudis skaidru pozīciju par tā dēvētajiem lojalitātes grozījumiem. Lēmums par to, vai likumu atdot Saeimai otrreizējai caurlūkošanai, viņam jāpieņem līdz sestdienai.

Lasi vēl