1 komentārs

Jaroslavs Streļčenoks, kura piecu gadu termiņš Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka amatā beigsies nākamnedēļ uz pārvēlēšanu vairs necer. Bet viņš apņēmies neaiziet klusēdams. Tādēļ šodien viņš sasauca preses konferenci, kurā nāca klajā ar virkni šokējošu paziņojumu – piemēram, slavenā ”oligarhu lieta” ir izgāzusies un nākammēnes tiks izbeigta, savukārt Vienotība jau gadiem cenšoties viņu gāzt no amata. Streļčenoka apsūdzības citi gan kategoriski noraida.

Jezdakova iegāzta

Divas ar pusi stundas garās Streļčenoka uzrunas galvenā atziņa bija – KNAB vai vismaz atsevišķi tā bijušie darbinieki agrāk tā vietā, lai cīnītos ar korupciju, rīkojuši politiskas izrādes, ierosinot skaļas krimināllietas bez reāla seguma un nopludinot par tām ziņas medijiem. Viņš to ilustrēja arī ar konkrētiem piemēriem, pat uzzīmējot shēmu.

Piemēram, brīdī, kad Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Nellija Jezdakova bija nupat pametusi amatu, KNAB izmeklēja kriminālprocesu par kādu viņai, iespējams, dotu kukuli. Un, kaut beigu beigās kriminālprocess izgāzās, kāds nu jau atlaists biroja darbinieks parūpējies, lai ziņas par Jezdakovas nedienām noplūstu medijiem, izsaucot viņu uz pratināšanu tieši laikā, kad birojā notika kāda preses konference.

”Process bija. Bija visu laiku stāstīts par to, ka it kā ir viņa iesaistīta. Bet reāli tas arī nav noticis,” uzstāj Streļčenoks.

Te gan jāpiebilst – droši, ar KNAB nesaistīti avoti, norāda, ka process pret Jezdakovu izbeigts nevis tādēļ, ka tas būtu bijis nepamatots, bet gan tādēļ, ka viens no lieciniekiem mainīja liecību un atteicās liecināt pret viņu.

“Oligarhu lietai” beigas

Streļčenoks piesauca arī slaveno ”Oligarhu lietu”, kas 2011. gadā izraisīja Saeimas atlaišanu. Viņš paziņoja – tā drīzumā tiks izbeigta, tā arī nenonākusi līdz tiesai. Šī lieta jau no paša sākuma esot bijusi nepamatota.

”2011. gada sākumā gan pats procesa virzītājs, gan uzraugošais prokurors uzskatīja, ka tur nav pietiekoša pamata šo procesu veikt, tomēr par spīti tam šo procesu iniciēja biroja toreizējā Izmeklēšanas nodaļas vadītāja Lienīte Šikore kopā ar toreizējo Apkarošanas bloka vadītāju Strīķes kundzi,” tagad saka Streļčenoks.

Juta Strīķe gan kategoriski noraida šādus apvainojumus. Viņasprāt, tieši otrādi, lietas ierosināšanai bijis neapšaubāms pamats, bet, ja tā beigsies ar neveiksmi, vaina jāmeklē Streļčenokā.

”Mēs jau redzam, ka Streļčenoks nekad nav atzinis savu nespēju vai nekompetenci vai vienkārši neveiksmes. Viņš vienmēr visur ir vainojis citus. Un to viņš turpina arī darīt.Tagad ir pilnīgi acīmredzami skaidrs, kam viņš ir kalpojis visus šos piecus gadus. Es domāju, ka uzvārdus var pameklēt izbeidzamajā krimināllietā,” norāda korupcijas apkarotāja.

Jāpiebilst gan, ka ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers piekrīt Streļčenoka paustajai kritikai, ka agrāk KNAB kratīšanas un citas izmeklēšanas darbības esot rīkojis kā publiskas izrādes. Tomēr arī viņš kategoriski noraida apgalvojumus, ka ”Oligarhu lieta” būtu ierosināta nepamatoti. Kalnemiers min kaut vai medijiem noplūdušos Aināra Šlesera un Aivara Lemberga sarunu ierakstus, kā apliecinājumu, ka izmeklēšanai bija jānotiek.

”Bija pilnīgi pietiekošs pamats, lai uzsāktu kriminālprocesu un izvērtētu to, kas bija iegūts operatīvās izstrādes ceļā. Sabiedrība ir dzirdējusi šos sarunu ierakstus, kuri tika nopludināti no KNAB. Un tur ļoti daudz kas radīja pamatotas aizdomas, ka notiek noziedzīgi nodarījumi. Un tas viss bija jābauda – par to nav runas,” uzsver ģenerālprokurors.

Vaino ”Vienotību”

Streļčenoks arī noraidīja jelkādu vainu pie skandāliem birojā. Tā vietā viņš visa ļaunuma sakni saskata partijā ”Vienotība”. Tā kopā ar atsevišķiem KNAB darbiniekiem kā arī organizācijām ”Delna” un ”Providus”, esot meklējusi iespējas viņu nomainīt. Par to Streļčenokam esot stāstījuši kādi vārdā neminēti žurnālisti.

”Man stāstīja – 2012. gadā vasarā kafejnīcā, nejauši satikta sēdēja Strīķe, [Inese] Voikas kundze no ”Delnas” un Saeimas deputāte no “Vienotības” [Ilze] Viņķele. Un viņas apsprieda iespējamo jūsu noņemšanu no šī amata,” atstāsta Streļčenoks.

”Vienotības” politiķi gan kategoriski noraida šos apvainojumus.

”Es cilvēciski viņu saprotu, noteikti sāp sirds, jāzaudē darbs, bet nu neskatoties uz to būtu jāseko līdzi, ko saka. Jo šīs izklausās pēc lietām, par kurām var prasīt goda un cieņas aizskārumu,” brīdina Viņķele.

Jāpiebilst, ka Streļčenoka paziņojumi par “Vienotību” izskan vienā dienā ar ziņu, ka KNAB priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumu dēļ atņēmis šai partijai valsts finansējumu.

Jaroslavs Streļčenoks KNAB vada kopš 2011. gada un nākamnedēļ kļūs par pirmo priekšnieku biroja vēsturē, kam izdevies amatā noturēties visu piecu gadu termiņu. Tomēr viņa kandidatūra pārvēlēšanai nesen tika noraidīta. Tas varētu būt saistīts ar bažām par pielaidi valsts noslēpumam.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl