Streiks Latvijā! Streiko vismaz deviņi simti skolotāju; klases tukšas!

0 Komentāru
Streiks Latvijā! Streiko vismaz deviņi simti skolotāju; klases tukšas!
LETA

Protesta akcijā šodien visas dienas garumā iesaistījušies skolotāji no visas Latvijas. Kopumā streikā piedalās vairāk nekā 900 izglītības un zinātnes iestāžu, kurās strādā 24 tūkstoši pedagogu.

Pēc arodbiedrības aplēsēm šīs dienas streikā piedalīsies vairāk nekā puse no visām nozares iestādēm un vairāk par pusi skolotāju.

Protesta pamatbūtība – nauda

Valdība piedāvājusi pedagogiem reformas kopā ar 9 miljoniem eiro algu palielināšanai nākamgad un 27 miljoniem eiro nākamajos gados. Taču skolotāju arodbiedrība grib, lai šos 9 miljonus eiro ieguldītu esošajā atalgojuma sistēmā, neveicot nekādas reformas.

Otra pedagogu prasība esot piešķirt papildu 6 miljonus eiro augstākajai izglītībai un vairāk nekā 3 miljonus eiro zinātnei.

Savukārt izglītības ministre Mārīte Seile nav gatava piekāpties arodbiedrībai un naudu nozarē ieguldīt bez reformām.

Foto – tukšie skolu gaiteņi streika dienā

Viens no vērienīgākajiem streikiem Latvijā

Lai gan vārdu ”streiks” izglītības nozares pārstāvji sarunās ar valdību pieminējuši teju katru gadu, līdz tā īstenošanai pēdējos 16 gadus pedagogi nebija nonākuši.

Pārskatot pedagogu izteiktās prasības, var secināt, ka gadu no gada sarunas notiek par vienu jautājumu – finansējumu. Tāpat arī šoreiz līdz streikam skolotāji nonākuši, cenšoties panākt lielākas algas, taču vienlaikus viņi norāda arī uz valdības attieksmi, nepildot dotos solījumus.

Pēdējā apkopotā informācija liecina, ka streikā piedalīsies gandrīz tūkstoš iestāžu, kuras pārstāvēs 24,5 tūkstoši cilvēku. Streikā būs pārstāvētas ne tikai skolas, bet arī bērnudārzi un augstākās izglītības iestādes.

Salīdzinājumam – 1999. gadā, kad mēneša laikā notika divi streiki, tajos piedalījās aptuveni 30 tūkstoši nozares pārstāvju, bet atbalstīja vēl aptuveni 20 tūkstoši skolotāju. Arī toreiz tika prasīta pedagogu darba samaksas palielināšana. Taču šīs dienas streika nozīmīgumam ir arī kritiķi. Piemēram, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis šaubās, ka politiķu attieksmes dēļ streiks diez vai nesīs cerēto rezultātu.

Skaties video – ko par streiku domā skolēni!

0 Komentāru