Straujš nodokļu pieaugums kaitēs ģimeņu labklājībai, uzskata Māmiņu kluba vadītāja

0 Komentāru
Straujš nodokļu pieaugums kaitēs ģimeņu labklājībai, uzskata Māmiņu kluba vadītāja
Foto: F64

Vienas jukas vēl nav beigušās par nekustamā īpašuma nodokli, kā pamalē jau satumsušas jaunas nepatikšanas – Valsts zemes dienests plāno pārskatīt zemes kadastrālo vērtību, un tieši tā tiek izmantota, lai aprēķinātu nodokli par nekustamo īpašumu. Cik daudz ir cilvēku, kam lielas acis un pārsteigumi garantēti? Jau tagad zināms, ka būs īpašumi, kuriem vērtība augs pat par 300%.

Valsts zemes dienests no nākamā gada mainīs kadastrālās vērtības, kuras izmanto nodokļa aprēķinam. Pirmkārt, tās tiks tuvinātas 85% no tirgus vērtības, un otrkārt – dažiem īpašumiem mainīs kadastra vērtību aprēķina modeļus. Attiecīgs noteikumu projekts jau 1. aprīlī tiks iesniegts valsts sekretāru sapulcei. Šā brīža aprēķini liecina, ka līdz ar to daudzviet Latvijā nekustamā īpašuma nodokļa maksājums strauji augs gan turīgajiem, gan iedzīvotājiem ar mazākiem ienākumiem. Vērienīgākās izmaiņas skars daudzdzīvokļu māju jaunos projektus, kas celti pēc 2000. gada.

Šobrīd daudzos jaunos projektos dzīvokļu viena kvadrātmetra tirgus cena ir 1500-2000 eiro, bet kadastrālās vērtības ir ap 600 eiro. Tas tāpēc, ka dienests, vērtējot sērijveida mājas, nešķiroja, kurā gadā māja būvēta – vai 2004., vai tā ir padomju gados celtā 119. sērija.

Par to dienests ilgstoši kritizēts, tāpēc no nākamā gada aptuveni tūkstotim jauno projektu ar 32 tūkstošiem dzīvokļu tajos – kadastra vērtības pārvērtēs, par pamatu ņemot tirgus cenu, kāda bija darījumos 2014.un 2015. gadā. Līdz ar to, būs pilsētas, kur kadastra vērtība var augt par 60% vai 100%, bet tuvāk Rīgai – vidēji par 200 un 300%. Tātad strauji celsies arī nodokļi, tāpēc dienesta vadītājs pieļauj, ka valdībai būs jādomā, kā ierobežot šo pieaugumu.

Tas var satraukt jaunās ģimenes – par to pārliecināta māmiņu kluba vadītāja Sandija Salaka. Viņa uzskata, ka straujš nodokļu pieaugums daudzām ģimenēm nogriezīs jebkādas iespējas dzīvot jaunā projektā, kurā dzīvokļa iegādei parasti tiek ņemts aizdevums uz 30 gadiem un daudzos gadījumos – izmantojot valsts atbalsta programmas.

Arī bankas norāda, ka nodokļa pieaugums ietekmēs klientu maksātspēju un tās vērtēšanu, un var samazināt pieprasījumu pēc jauniem projektiem, ietekmējot to cenas. Senāk celtajām daudzdzīvokļu mājām kadastra vērtība varētu mainīties uz vienu vai otru pusi 5% robežās.

Jūrmalas domes aprēķini liecina, ka visiem jaunajiem daudzdzīvokļu projektiem, kas būvēti pēc 2000. gada, nākamgad nekustamā īpašuma nodoklis var pieaugt pat septiņkārtīgi. Tas nozīmē – ja šogad par aptuveni 65 kvadrātmetru dzīvokli nekustamā īpašuma nodokļa maksājums ir 135 eiro, tad nākamgad šis maksājums var pieaugt līdz vairāk nekā 900 eiro.

Jūrmalas dome no Valsts zemes dienesta saņēmusi kadastra vērtību projektu par dažādiem īpašumiem – gan jauniem projektiem, gan piejūras zonā esošajiem. To ieraugot, domes vadītājs ir šokēts, jo 8,5 tūkstošiem zemju ar ēkām no Lielupes līdz Vaivariem jeb divām trešdaļām īpašumu paredz kadastra vērtību kāpumu vidēji divarpus, trīs reizes – jo tuvāk jūrai, jo pieaugums straujāks. Bet te lielākais vairums esot Jūrmalas pamata iedzīvotāji.

Modelējot vidusmēra situāciju īpašumiem, kas atrodas tālāk no jūras, tad par māju Valteros uz 922 kvadrātmetriem zemes šobrīd aprēķinātais nodoklis kopumā ir 290 eiro, bet 2017. gadā tas pieaugtu trīskārši, līdz 875 eiro gadā. Ar maksimālajām, 70% atlaidēm kopējais nodokļa maksājums mainītos no pašreizējiem 167 eiro uz 633 eiro.

Truksnis pieļauj, ka kadastra vērtības pieaugums varētu būt saistīts ar Jūrmalas nekustamā īpašuma tirgus uzplaukumu 2014. gadā, kad te īpašumus pirka uzturēšanās atļauju kārotāji. Kad atļauju saņemšanas nosacījumi mainījās, pērn darījumu skaits samazinājās astoņas reizes.

Foto:

Miljoniem vērto darījumu dēļ kādai Majoros dzīvojošai sirmai kundzei pilnais nodoklis par 2,5 hektāriem zemes un uz tā esošo seno māju pieaugs piecas reizes, līdz 32 000 eiro, kas ar atlaidēm būtu 3500 eiro, kurus kundze arī diez vai varēšot samaksāt.

Pašvaldība finansiālu apsvērumu dēļ nevar iedot vēl lielākas atlaides nekā patlaban. Izlīdzināšanas fondā jāveic iemaksas par pilnu zemes nodokli, un tas jau tagad pašvaldības budžetā rada vairāku miljonu eiro iztrūkumu. Bezizejā jaunās kadastra vērtības varētu iedzīt arī tālāk Kurzemē jūras krastā, kāpu zonā dzīvojošos Engures novada iedzīvotājus. Par nākamo gadu noraizējies Engures novada domes deputāts.

Lapmežciema pagastā jau tā augstais maksājums pieaugšot dubultīgi. Tiem, kuriem vasaras mājas, tas būšot stiprs belziens, jo jāmaksā pilnais – 1,5% nodoklis no kadastrālās vērtības. Kalnozols sola, ka deklarētajiem iedzīvotājiem saglabās atlaides – iespēju maksāt 0,5% kadastrālās vērtības.

Lapmežciema un Ragciema iedzīvotāji noraizējušies par strauju kadastrālās vērtības pieaugumu. Ojārs visu mūžu dzīvo mantotajā mājā, kas atrodas uz aptuveni 2 tūkstošos kvadrātmetru zemes kāpu zonā. Šobrīd īpašuma nodoklis ar atlaidēm ir ap 240 eiro gadā. Vairāk viņš nevarētu samaksāt.

Ragciema iedzīvotāja Santa rāda uz vairākām necilām, sen būvētām mājām tā saucamajā kāpu zonā. Arī šī māja ieiet 150 metros. Šo māju iemītnieki neizturētu strauju nodokļa celšanu, jo daudzi dzīvo zem iztikas minimuma.

Pašvaldību savienības vadītājs Andris Jaunsleinis atbalsta kadastra vērtību celšanu atbilstoši tirgus situācijai, bet ar vairākiem nosacījumiem. Ir jāievieš vairākas sen apspriestas lietas, lai varētu runāt par taisnīgumu nodokļa iekasēšanā. Vērtējams būtu arī kaut kas līdzīgs ar nodokli neapliekamajam minimumam – šos un citus priekšlikumus pašvaldību savienība sniegs valdībā.

Jūrmalas un Engures deputāti uzskata, ka nodokļu celšanas ierobežojums jārisina valsts līmenī. Pretējā gadījumā Truksnis paredz nekontrolējamu situāciju.

Viens no nodokļa pieauguma ierobežošanas paņēmieniem varētu būt mehānisms, kāds noteikts lauku zemēm virs 3 hektāriem, kur lielākais kadastrālās vērtības kāpums nepārsniedza 70%. Zemes dienests pirmo reizi vēsturē ārpus kadastra informācijas sistēmas noteica speciālās vērtības, bet tikai nodokļu vajadzībām.

Vismaz nodokļu pieaugums lauksaimnieku vairāk nekā 307 tūkstošiem zemju līdz 2025. gadam nepārsniegs 10% gadā. Šis mehānisms turpinās aizsargāt arī nākamgad, kad lauku zemēm kadastra vērtība varētu atkal pieaugt vidēji par 45%. Kopumā kadastrā ir informācija par pieciem miljoniem objektu, un dienests negribētu, ka tās visas nosaka par speciālām vērtībām, jo tad sistēma sāktu šķobīties. Līdz ar to politiķiem gaidāms smags darbs.

Skaties video!

0 Komentāru