Stradiņa slimnīcā veikta tehniski sarežģīta aknu transplantācijas operācija

0 Komentāru

Aizvadītajā nedēļā Paula Stradiņa slimnīcā otro reizi veikta aknu transplantācijas operācija.

Pacients to pārcietis labi, un operācija uzskatāma par veiksmīgu. Tehniski tā tiek uzskatīta par vienu no sarežģītākajām orgānu pārstādīšanas operācijām. Tajā piedalījušies ne vien pašmāju speciālisti, bet arī pieredzējusi multidisciplināra mediķu komanda no Kauņas Universitātes slimnīcas, kur katru gadu tiek veiktas 10 līdz 20 šādas operācijas.

Latvijā līdz šim veikta tikai viena aknu transplantēšana 2011. gadā un līdz pat šim gadam mediķi stažējušies, un guvuši pieredzi ārzemēs. No šī gada valsts piešķīrusi finansējumu septiņām šādām manipulācijām, kas ārstiem un pacientiem ļauj cerēt, ka turpmāk aknu pārstādīšana arī kļūs par Latvijas Transplantācijas centra pamatmanipulācijām.

Jānis Vilmanis
Paula Stradiņa slimnīcas ķirurgs, aknu transplantācijas koordinators

Sākumā, kad šī operācija nebija iespējama, tad mums bija saraksts ar 40 cilvēkiem. Diemžēl kāds no viņiem ir nomiris, varbūt arī kāds ir izveseļojies.Pašlaik mums rindā bija četri pacienti, vienam ir pārstādīts un vēl ir daļa vēl tādu pacientu, kuriem tas nav nepieciešams šodien, bet varbūt pēc diviem līdz trim mēnešiem, kad viņi ir šajā novērošanas procesā.

Stradiņa slimnīcā šogad tiks pārskatīts viss transplantācijas process un reorganizēts Transplantācijas centrs, palielinot darbinieku skaitu, ievācoties jaunās telpās, kā arī nodalot donoru koordināciju no transplantācijas procesa. Rezultātā ārsti cer uz šīs jomas attīstību un arī cilvēku plašāku atsaucību savlaicīgi norādot savu gribu par orgānu izmantošanas iespēju Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē vai elektroniski, izmantojot e-parakstu.

0 Komentāru