Stradiņa slimnīca tikusi pie jaunas staru terapijas iekārtas

13 komentāri

Labas ziņas daudziem onkoloģijas pacientiem Latvijā, – Stradiņa slimnīca tikusi pie jaunas, daudz precīzākas, ātrākas un pacientiem draudzīgākas staru terapijas iekārtas. Tā beidzot nomainīs veco aparātu, kas 10 gados tā nolietots, ka tas vairāk bija jāremontē, nekā to varēja darbināt.

Ņemot vērā lielo vēža slimnieku skaitu, kuriem nepieciešama steidzama staru terapija, līdzšinējā Stradiņa slimnīcas staru terapijas iekārta tika darbināta divkārt intensīvāk nekā vajadzētu. Tādēļ pēdējos gados to bieži piemeklēja dažādas tehniskās problēmas. Turklāt jau no nākamā gada to vairs nedrīkstēs darbināt, jo tās kalpošanas mūžs – 10 gadu – būs noslēdzies.

“Vecā joprojām strādā, bet tur ir tā, ka tie mezgli pie mūsu noslodzes ir nodzīti tā, ka tā iekārta plīst gandrīz katru nedēļu. Un mēs, protams, atvainojamies jebkuram pacientam, kurš atnāk uz terapiju, bet tā nenotiek, jo iekārta vienkārši nedarbojas,” stāsta Stradiņa slimnīcas Tehnoloģiju daļas vadītājs Uldis Jaspers.

Šogad augustā Stradiņa slimnīca beidzot sagaidīja jauno lineāro paātrinātāju. Ar to apstaro un nogalina vēža šūnas. Kopš septembra vairākas tonnas smagā un trīs miljonu eiro vērtā iekārta tika uzstādīta renovētajās Onkoloģijas klīnikas telpās, lai šomēnes sāktu darbu.

Iekārtai slimnīca devusi vārdu – Augustīne. Tas izvēlēts, jo tieši dienā, kad Augustīne svin vārda dienu, iekārta no Anglijas piegādāta.

“Iekārta ir ļoti gudra, sarežģīta. Tas nozīmē, ka mēs varēsim aplūkot un sākt jaunas starošanas metodes. Bet, kas attiecas kopumā, šis aparāts ir drošs, tas ir jauns, kas nozīmē, ka mums nebūs jāpārtrauc aparāta bojāšanās dēļ šī starošanas procedūra,” bilst Onkoloģijas klīnikas vadītāja Gunta Purkalne.

Jaunais lineārais paātrinātājs ir modernākā un dārgākā Stradiņa slimnīcas rīcībā esošā medicīnas iekārta. Tā tagad mediķiem paveras jaunas iespējas vēža pacientu ārstēšanā.

“Galvenokārt tā ir drošība un efektīva terapija pacientiem, tas ir pats galvenais ieguvums. Tur ir iespējas ļoti precīzi lokalizēt audzēja vietu. Mums ir iespējams uz šā aparāta veikt arī tā saucamo radioķirurģiju, ko nebija iespējams veikt uz vecā aparāta,” stāsta Purkalne.

Vienlaikus tagad slimnīcas Onkoloģijas klīnika ieguvusi arī jaunas un modernas telpas, lai pacientiem smagajā ārstniecības procesā būtu patīkamāk slimnīcā atrasties.
13 komentāri