Statistika: līdz ar 1. septembri ik gadu palielinās negadījumu skaits, kuros iesaistīti bērni

0 Komentāru
Statistika: līdz ar 1. septembri ik gadu palielinās negadījumu skaits, kuros iesaistīti bērni

Apdrošināšanas sabiedrības BALTA dati liecina, ka, sākoties mācību gadam, ievērojami palielinās to atlīdzību gadījumu skaits, kuros galvenais cietušais ir bērns. Straujākais pieaugums vērojams nelaimes gadījumu apdrošināšanā – šo atlīdzību pieteikumu skaits septembrī palielinās par 44%.

“Tuvojoties mācību gada sākumam, nedrīkst aizmirst par bērnu drošību – ar bērniem ir jāpārrunā un jāatgādina, kā pareizi uzvesties uz ceļa, kā pasargāt sevi no negadījumiem mācību iestādē un ārpus tās, kā nepakļaut savas personīgās mantas zādzību riskam,” ir pārliecināts apdrošināšanas sabiedrības Atlīdzību direktors Ingus Savickis. Apdrošinātāju līdzšinējā pieredze apliecina – septembrī ir vērojama tendence palielināties to atlīdzību gadījumu skaitam, kuros galvenais cietušais ir bērns, turklāt nereti šie negadījumi notiek tieši mācību iestādē.

80% gadījumu bērni gūst sadzīves traumas

Apdrošināšanas sabiedrības dati liecina, ka septembrī, kad bērni uzsāk skolas gaitas, nelaimes gadījumu apdrošināšanas atlīdzību pieteikumu skaits, kuros cietušais ir bērns skolas vecumā, palielinās par 44%, salīdzinot ar citiem gada mēnešiem. Vēl vairāk – septembrī tiek reģistrēti 25% no visiem nelaimes gadījumu apdrošināšanas atlīdzību pieteikumiem, kuros traumas guvis bērns. “Analizējot pieteikto nelaimes gadījumu cēloņus, 80% gadījumu tās ir dažāda veida sadzīves traumas, 18% – sporta traumas,” norāda Savickis.

Visbiežāk pieteiktās traumas ir lūzumi – teju puse no visiem atlīdzību pieteikumiem. Pēdējo trīs gadu laikā apdrošināšanas sabiedrība BALTA saņēmusi 179 atlīdzību pieteikumus par nelaimes gadījumiem, kas notikuši tieši mācību iestādē – 37% gadījumu bērns guvis traumu sporta stundas laikā. “No atlīdzību pieteikumiem redzam, ka sporta stundās visbiežāk pieteiktā trauma ir lūzumi, kam seko sastiepumi un sasitumi,” komentē Savickis, piebilstot, ka bieži traumas bērni mācību iestādē gūst arī, skrienot pa trepēm.

Drošība uz ceļiem kā viena no prioritātēm

Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) dati liecina, ka šī gada pirmajā pusgadā Latvijā reģistrēti 10 657 negadījumi, un tas ir par 11,6% vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā. Visvairāk negadījumu, kuros ievainoti vai gājuši bojā bērni, reģistrē maijā un augustā – pērn augustā ceļu satiksmes negadījumos ievainoti 47, bet gājuši bojā 4 bērni.

Arī apdrošināšanas sabiedrības dati apliecina līdzīgu tendenci – no visiem atlīdzību pieteikumiem saistībā ar ceļu satiksmes negadījumiem, kuros cietuši arī bērni, 25% tiek pieteikti tieši septembrī. “Sākoties jaunajam mācību gadam, autovadītājiem ir jāievēro īpaša piesardzība, jo uz ielām būs daudz vairāk bērnu nekā vasaras periodā. Savukārt vecākiem ar bērniem ir jāpārrunā satiksmes drošības jautājumi,” ir pārliecināts Savickis.

Autovadītājiem ir jāievēro papildu piesardzība skolu un bērnudārzu tuvumā, sabiedrisko transportlīdzekļu pieturvietās, pie gājēju pārejām, kā arī situācijās, ja ceļa malā atrodas bērni, kuri savstarpēji komunicē un pēkšņi var neapdomīgi izskriet uz braucamās daļas. Tāpat nedrīkst aizmirst par drošibas ievērošanu ikdienā – drošības jostu izmantošana, bērnu sēdeklīšu vai paliktņu izmantošana, kas atbilst bērna vecumam, un atbilstoša braukšanas ātruma izvēle.

Palielinās elektroierīču bojājumu risks

Atlīdzību pieteikumu skaits par elektroierīču bojājumiem mācību periodā palielinās par 17%, salīdzinot ar vasaras mēnešiem. 68% gadījumu tiek pieteikti telefonu bojājumi, kā galvenos cēloņus minot mehāniskus bojājumus, kas radušies neuzmanīgas rīcības rezultātā. “Ja runājam par mācību iestādēm, visbiežāk atlīdzības tiek pieteiktas par telefonu zādzībām un nozaudēšanu, nedaudz retāk – par bojājumiem, kas radušies, nometot telefonu zemē,” norāda Savickis.

Lai pasargātu sevi no zādzību riska, bērniem būtu jāmāca neatstāt vērtīgās ierīces bez uzraudzības, bet gan tās vienmēr novietot slēgtā skapītī vai vismaz somā kādā iekšējā kabatā, kurai zagļi nevar viegli piekļūt. Dodoties uz skolu, būtu jāpārdomā, vai attiecīgā ierīce ir tiešām nepieciešama un vai to nav iespējams aizvietot ar tādu, kas zagļiem nebūtu saistoša, piemēram, jaunākās paaudzes viedtālruņa vietā izvēloties kādu vecāku modeli.

0 Komentāru