Stāsies spēkā ierobežojumi IIN atmaksai par iemaksām privātajos pensiju fondos

Pievienot komentāru

Līdz ar nodokļu reformu būtiskas izmaiņas skārušas arī kārtību, kādā var no valsts atgūt pārmaksāto Iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) par attaisnotajiem izdevumiem.

No nākamā gada summai par iemaksām pensiju trešajā līmenī tiek piemēroti vairāki līdz šim nebijuši limiti. Tos pārsniedzot, iepriekš atmaksājamā nauda tā arī paliks valsts kabatā.

Finanšu ministrija (FM) gan mierina, ka ierobežojumi varētu ietekmēt tikai pašu turīgāko cilvēku rocību.

Arī nākamgad, tāpat kā līdz šim, iemaksas pensiju trešajā līmenī valsts atzīs par attaisnotajiem izdevumiem, par kuriem pienākas ienākuma nodokļa atmaksa. Tomēr tiem tiks piemēroti divi jauni limiti. Pirmkārt, lai iemaksas pensijās kopā ar iemaksām dzīvības apdrošināšanā nepārsniegtu 10% no bruto algas. Un, otrkārt, lai summa nepārsniegtu 4000 eiro. Tādēļ bankas aicina cilvēkus ieguldīt pensijās pēc iespējas vairāk šogad, kamēr vēl nav stājušies spēkā jaunie ierobežojumi.

“Šis gads ir pēdējais, kad var veikt iemaksas abos uzkrājošajos produktos līdz 20% no darba samaskas un atgūt INN 23% apmērā. Viennozīmīgi, šis gads ir pēdējā tāda ļoti izdevīgā iespēja,” norāda “Luminor Pensions Latvia” valdes loceklis Iļja Arefjevs.

Turklāt no nākamā gada arī tad, ja ienākuma nodoklī maksāsiet nevis 20, bet 23 vai 31%, attaisnotie izdevumi tiks atdoti pēc 20% likmes. Finanšu ministrija gan uzstāj, ka jaunie ierobežojumi ir tik vaļīgi, ka skars pavisam nelielu daļu krājēju.

“Šobrīd, ja mums šos uzkrājošos elementus attiecībā uz pensijām un apdrošināšanu izmanto 130 000 iedzīvotāju, tad šis limits – 4000 eiro – skars apmēram 1600 personas. Tātad – lielākā daļa personu varēs veikt uzkrāšanu tādā pašā vai līdzīgā modelī kā šobrīd,” skaidro FM Tiešo nodokļu departamenta direktore Astra Kaļāne.

Viņa arī atgādina, ka jaunā kārtība pēc būtības sāks izpausties tikai pēc gada, kad iedzīvotāji sāks pieteikt attaisnoto izdevumu atgriešanu par 2018.gadu. Jāpiebilst, ka bankas prognozē, ka šogad Latvijas iedzīvotāju iemaksas privātajos pensiju fondos sasniegs jaunu rekordu – 80 miljonus eiro. Tomēr, izdalot šo summu uz vienu maksātāju, tā joprojām ir salīdzinoši neliela summa – 25 eiro mēnesī.