Starptautiskajā medicīnisko atkritumu kontroles operācijā Latvijas policija sākusi vienu pārbaudi

3 komentāri
Starptautiskajā medicīnisko atkritumu kontroles operācijā Latvijas policija sākusi vienu pārbaudi
ZANE BITERE, LETA

Starptautiskajā operācijā medicīnisko atkritumu kontroles jomā Valsts policija (VP) pārkāpumus nav konstatējusi, taču ir sākta viena pārbaude par iespējumu pārkāpumu no atkritumu apsaimniekotāja puses, noskaidroja aģentūra LETA.

8.maijā VP paziņoja, ka, pieaugot ar Covid-19 inficēto personu skaitam, pieaug arī bīstamo – medicīnisko – atkritumu apjoms. Ārvalstu tiesībsargājošo iestāžu pieredze liecinot, ka šo pandēmijas laiku mēģina izmantot arī negodprātīgas personas, tostarp organizēti noziedzīgi grupējumi, lai, pārkāpjot sanitāro atkritumu apsaimniekošanas noteikumus, gūtu nelikumīgus ienākumus.

Lai pievērstu uzmanību šai aktuālajai problēmai un sekmīgāk koordinētu iestāžu sadarbību gan nacionālā, gan starptautiskā līmenī, Eiropas Savienības (ES) tiesībaizsardzības aģentūra “Eiropols” martā sāka operāciju “Retrovirus”, kam VP nekavējoties pievienojās, kļūstot par šīs operācijas plānu koordinētāju Latvijā.

Operācijā tiek veikta dažāda rakstura informācijas apmaiņa gan nacionālā, gan starptautiskā līmenī, lai uzraudzītu, kā tiek ievērotas medicīnisko atkritumu apsaimniekošanas prasības, un apmainītos ar citāda rakstura aktuālo informāciju, kas var sekmēt tiesībsargājošo iestāžu cīņu pret noziedzīgiem nodarījumiem, kas apdraud sabiedrības veselību.

Par operācijas dalībniekiem kļuvis arī Valsts vides dienests un Veselības inspekcija.

VP Sabiedrisko attiecību nodaļā aģentūrai LETA skaidroja, ka atbilstoši operācijai “Retrovirus” tiek veikts situācijas monitorings, ārpuskārtas pārbaudes un informācijas apmaiņa ar ārvalstu kolēģiem nolūkā novērst un ierobežot iespējamo medicīnisko atkritumu nepienācīgu apsaimniekošanu.

Minēto aktivitāšu rezultātā Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē ir sākta viena resoriskā pārbaude par iespējumu pārkāpumu no atkritumu apsaimniekotāja puses saistībā ar iespējamu noteikta veida dokumentācijas iztrūkumu. Plašākus komentārus par šo gadījumu policija nesniedz.

Patlaban nav sāktas administratīvās lietvedības un kriminālprocesi.

“”Retrovirus” operācijā esam konstatējuši, ka, gluži tāpat kā ar kopējo slimnieku skaitu, arī radīto medicīnisko atkritumu skaits ir kontrolējams un izsekojams, uz kopējā Eiropas Savienības dalībvalstu fona Latvijas pozīcijas jeb rādītāji ir labi,” rezumēja VP preses pārstāve Elīna Priedīte.