Stājas spēkā jaunā datu aizsardzības regula. Kādas izmaiņas tā nesīs?

5 komentāri
Stājas spēkā jaunā datu aizsardzības regula. Kādas izmaiņas tā nesīs?
F64

Piektdien, 25. maijā, stājas spēkā jaunā Eiropas Savienības (ES) datu aizsardzības regula, kas paredz stingrākus personas datu apstrādes un glabāšanas noteikumus.

Lai gan vispārīgie noteikumi jau ir spēkā, pielāgots vietējais likums pašu mājās vēl nav pieņemts.

Saeima tikai pirms diviem mēnešiem sākusi izvērtēt likumprojektu un atzīst, ka darbs nesokas raiti, taču līdz decembrim ar šo uzdevumu jātiek galā. Viens no biežāk paustajiem pārmetumiem, kas saistīts ar regulas ieviešanu, ir informācijas trūkums. Nesen veiktā aptaujā noskaidrots, ka aptuveni trešdaļa Latvijas iedzīvotāju neko nezina par tās praktiskajiem aspektiem. Tikmēr Tieslietu ministrija piektdien Gaismas pilī sarīkojusi starptautisku forumu, kur eksperti dalīsies datu drošības pieredzē.

Kādas izmaiņas nesīs datu aizsardzības regula?

Vispārējā datu aizsardzības regula ir viens no šā gadsimta nozīmīgākajiem normatīvajiem aktiem, kas Datu valsts inspekcijai dos lielāku varu sodīt uzņēmumus par nevērīgu vai ļaunprātīgu apiešanos ar cilvēku personīgajiem datiem.

Tātad – vispārīgā datu aizsardzības regula, kas stājas spēkā ir par datu iegūšanu, datu labošanu, datu dzēšanu, datu nodošanu citiem, kā arī datu nodošanu uz valstīm ārpus ES.

Cilvēkiem, fiziskajām personām no 25. maija būs dotas daudz plašākas tiesības kontrolēt, kā uzņēmumi un iestādes rīkojas ar ievākto informāciju. Proti, ja līdz šim bija bez ierunām jāpiekrīt uzņēmumu nosacījumiem, tagad cilvēkiem būs tiesības nepiekrist datu izmantošanai, prasīt dzēst datus, pieprasīt, kāda informācija jau ir ievākta, tikt dzēstam jeb aizmirstam uz visiem laikiem un pārbaudīt, vai dati ir nav novecojuši.

Par personas datiem uzskata vārdu un uzvārdu, personas kodu, adresi, telefonu, foto, politiskos un filozofiskos uzskatus, reliģiju, seksuālo orientāciju, veselības stāvokli. Tagad cilvēkiem ir radusies iespēja iebilst, piemēram, veikalu lojalitātes karšu saņemšanai veikalā norādīt personas kodu un dzīvesvietas adresi.

Jaunā regula ir pamatīgs bieds uzņēmumiem. Tiem, kuri būtiski pārkāps datu aizsardzības noteikumus, var tikt piemēroti bargi naudas sodi – līdz 20 miljoniem eiro vai līdz 4% no uzņēmuma globālā gada apgrozījuma. Par mazākiem pārkāpumiem vai datu nepienācīgas sargāšanas kļūdām arī sodi ir lieli – līdz 10 miljoniem eiro vai 2% no uzņēmuma gada apgrozījuma.