SPKC: Saslimstība ar Covid-19 atgriezusies pirmssvētku līmenī; pieaug inficēšanās darbspējīgo un jauniešu vidū

0 Komentāru
SPKC: Saslimstība ar Covid-19 atgriezusies pirmssvētku līmenī; pieaug inficēšanās darbspējīgo un jauniešu vidū
ULDIS ĀBOLIŅŠ, TV3 ZIŅAS

Neatkarīgi no neliela jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaita samazinājuma vērā ņemama situācijas stabilizācija Latvijā nav novērojama un saslimstības riski joprojām ir augsti, Covid-19 saslimstībai atgriežoties pirmssvētku līmenī, Skaties.lv informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Latvijas 14 dienu kumulatīvais rādītājs uz 100 000 iedzīvotāju ir 563,2, kamēr Eiropas Savienībā (ES) – vidēji 421. SPKC atgādina, ka saslimstības rādītājam valstī jābūt mazākam par 200 saslimušo uz 100 000 iedzīvotāju jeb ne vairāk kā 270 jaunatklātiem gadījumu dienā, lai varētu runāt par epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos un salīdzinoši droši varētu mazināt noteiktos drošības pasākumus.

Pagājušajā nedēļā jaunatklāto gadījumu skaita dinamika samazinājusies nenozīmīgi – par 2,1%, un tika atklāti vidēji 748 inficēšanās gadījumi dienā. Salīdzinājumam – pirms septiņām dienām tie bija vidēji 763 inficēšanās gadījumi dienā. Pēdējo septiņu dienu laikā Laikā tika veikti kopumā 66 460 testi un vidējais pozitīvo testu īpatsvars pieauga līdz 7,9%, kamēr pirms septiņām dienām tie bija kopumā 70 101 testi, pozitīvo testu īpatsvars 7,6%. Veikto testu skaita dinamika ir samazinājusies par 2,5%, veicot vidēji 9494 testus dienā, kamēr pirms septiņām dienām tie bija 10 014.

SPKC analīze liecina, ka saslimstība ar Covid-19 Latvijā atgriezusies pirmssvētku līmenī. Aizvadītajā nedēļā fiksēti kopumā 5233 jauni inficēšanās gadījumi ar Covid-19, kamēr pirms septiņām dienām tie bija 5344.

Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologs Jurijs Perevoščikovs

“Līdzīgs rādītājs bija pirms sešām nedēļām jeb decembra vidū. Šobrīd esam atgriezušies pie tāda saslimstības līmeņa, kādu novērojām pirms Ziemassvētkiem un gadumijas. Drīz pēc gadu mijas 14 dienu kumulatīvais rādītājs strauji palielinājās līdz gandrīz 690 gadījumiem dienā, kas liecina, ka daļa iedzīvotāju svētku laikā neievēroja valstī noteiktos drošības pasākumus, tādējādi veicinot infekcijas izplatības pieaugumu.”

Saslimstības samazinājums un situācijas stabilizācija vērojama galvaspilsētā Rīgā, saslimstība mazinājusies arī Vidzemē, kur nedēļu iepriekš tika novērots saslimstības pieaugums. Saslimstības pieaugums novērojams darbspējīgo iedzīvotāju vidū. Kamēr saslimstība 7-12 gadus veco bērnu vidū ir stabila, saslimstība palielinās 13-18 gadus veco jauniešu vidū.

Tāpat SPKC informē, ka nedaudz palielinājies epidemiologi aprēķinātais Covid-19 infekcijas reproduktivitātes koeficients (R), kas Latvijā šobrīd ir 0,99. Tas nozīmē, ka 100 saslimušo inficē 99 citus cilvēkus (pirms nedēļas – 0,91. Rīgā šis rādītājs ir vēl augstāks – 1,01, un tas norāda, ka saslimstības tendence ir augoša.

“Ja vēlamies mazināt saslimstību un atgriezties ierastajā dzīvēs ritmā, ikvienam no mums ir jāapzinās sava līdzatbildība un pareizi jālieto gan sejas maska (nosegts gan deguns, gan zods), veikalos un sabiedriskās vietās jāievēro savstarpējā fiziskā distance, un jāatturas no tikšanās ar cilvēkiem ārpus savas mājsaimniecības,” norāda SPKC, atgādinot par nepieciešamību ievērot divu metru savstarpējo distance arī, baudot ziemas priekus, piemēram, stāvot rindā uz ziemas sporta veidu inventāra nomu, pieskatot bērnus, kas šļūc ar ragaviņām no kalna, rindā ārpus veikala vai kafejnīcas un citās vietās, kur pulcējas cilvēki.

Ja ir saņemts pozitīvs testa rezultāts, jārīkojas atbildīgi un, vēl pirms saņemts zvans no SPKC epidemiologa, pašiem uzreiz jāapzina un jāinformē iespējamās kontaktpersonas, lai cilvēki pēc iespējas savlaicīgāk atbilstoši rīkotos un ievērotu kontaktpersonām noteiktos drošības pasākumus. Par kontaktpersonas statusu informē arī darba devējs un ģimenes ārsts, kas informāciju par pozitīvo pacientu saņem portālā e-veselība.

Cilvēkus, kuri ar Covid-19 infekciju atrodas stingrā izolācijā mājās, SPKC mudina vērot savu veselību un regulāri sazināties ar ģimenes ārstu. Ja parādās elpas trūkums, nekavēties un savlaicīgi vērsties pēc palīdzības, zvanot Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD) pa tālruni 113.

0 Komentāru