SPKC: Jaunais Covid-19 paveids Latvijā varētu strauji izplatīties tikai pēc tā lokālas nostabilizēšanās

0 Komentāru
SPKC: Jaunais Covid-19 paveids Latvijā varētu strauji izplatīties tikai pēc tā lokālas nostabilizēšanās
EPA/SCNAPIX

Jaunais Covid-19 paveids Latvijā varētu strauji izplatīties tikai pēc tā lokālas nostabilizēšanās, un šobrīd dati neuzrāda vietēju tā izplatīšanos, aģentūrai LETA pauda Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Ilze Arāja.

Pagājušajā nedēļā Latvijā atklāti vēl četri jauni Lielbritānijas paveida Covid-19 infekcijas gadījumi, pirmdien informēja Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Zinātniskās padomes priekšsēdētājs Jānis Kloviņš.

“Latvijas situācijā mēs pieļaujam, ka jaunais Covid-19 paveids patlaban nevar šeit strauji izplatīties, jo vispirms tam vajadzētu nostabilizēties lokāli, un tikai tad būtu iespējama tālāka un plašāka izplatība,” skaidro Arāja, piebilstot, ka arī sekvenēšanas dati pagaidām neuzrāda vietēju izplatību, jo visi līdzšinējie gadījumi ir bijuši saistīti ar ārvalstu ceļojumiem.

Lasi vēl: SPKC: Ar jauno Covid-19 paveidu sasirgušajam noteikti visi nepieciešamie drošības pasākumi

SPKC skaidro, ka jaunā paveida Covid-19 gadījumi atklāti caur sekvenēšanu, līdz ar to, inficētai personai veicot Covid-19 testu, uzreiz nav iespējams noteikt Covid-19 mutāciju. Tomēr arī līdz šim atklātie Lielbritānijas paveida Covid-19 gadījumi ir SPKC redzeslokā, un centrs turpina cieši monitorēt un uzraudzīt situāciju.

Latvija, līdzīgi kā vairākas Eiropas valstis, ir ieviesusi papildu prasību ceļotājiem no Lielbritānijas. Centrā skaidro, ka nepieciešamība uzrādīt negatīvu Covid-19 testu varētu palīdzēt bremzēt jaunā paveida izplatību Latvijā un iegūt laiku. Tomēr SPKC, līdzīgi kā Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis, atzīst, ka no jaunā paveida ienākšanas Latvijā izvairīties nevarēja.

SPKC vērš uzmanību, ka jaunā Covid-19 varianta izplatīšanās veids ir tāds pats kā līdzšinējam Covid-19 variantam, līdz ar to joprojām ir efektīvi arī tie paši epidemioloģiskās drošības pasākumi. “Te ir arī ļoti no svara sabiedrības līdzdalība, ievērojot distancēšanās pasākumus, gan attiecībā uz pulcēšanos, gan mājsaimniecību savstarpēju krustošanos,” piebilst SPKC pārstāve.

Kā atzīmē SPKC, bažas par jaunu Covid-19 paveidu strauju izplatību vērojamas visā pasaulē, jo jaunas mutācijas atrastas gan Lielbritānijā, gan Brazīlijā, gan Dienvidāfrikā.

Vienlaikus SPKC atgādina, ka, lai mazinātu jaunā koronavīrusa varianta izplatīšanās risku Latvijā, cilvēkiem, kuri ieradušies Latvijā no Apvienotās Karalistes, stingri jāievēro desmit dienu obligātās pašizolācijas prasības, un viņi Covid-19 testu bez maksas un bez ģimenes ārsta nosūtījuma var veikt arī gadījumos, kad nav saslimšanas simptomu.

Epidemiologi šiem cilvēkiem testu iesaka veikt pašizolācijas astotajā vai devītajā dienā, pa ceļam uz analīžu nodošanas punktu stingri ievērojot noteiktos drošības pasākumus.

Kā ziņots, SPKC iepriekš uzsvēra, ka jaunais Covid-19 variants, kas ir konstatēts Lielbritānijā, pēc slimības smaguma norises neatšķiras no esošā, bet tā atšķirība ir augstāks lipīgums, proti, jaunais Covid-19 paveids nav bīstamāks par esošo.

SPKC iepriekš vēstīja, ka atsevišķi gadījumi saistībā ar Covid-19 mutāciju atklāti arī Dānijā, Nīderlandē, Islandē un Austrālijā.

Ir pierādīts, ka jaunā koronavīrusa SARS-CoV-2 variants izveidojies dažādu mutāciju rezultātā, iepriekš norādīja SPKC pārstāve Ilze Arāja. Vairāku pētījumu rezultāti liecinot, ka šim koronavīrusa variantam ir raksturīga straujāka izplatīšanās spēja – līdz pat 70% salīdzinājumā ar līdz šim cirkulējošiem SARS-CoV-2 celmiem.

0 Komentāru