Spīķeru radošajā kvartālā cīņā pret patēriņa kultūru slejas milzu drēbju kalns

1 komentārs
Spīķeru radošajā kvartālā cīņā pret patēriņa kultūru slejas milzu drēbju kalns

No otrdienas, 20. oktobra, Spīķeru radošajā kvartālā kampaņas “Nav, ko vilkt?” ietvaros slejas milzu drēbju kalns, kas simbolizē iedzīvotāju tekstila patēriņa paradumus un kura mērķis ir pievērst uzmanību tekstila atkritumu problemātikai Latvijā un rast tās risinājumu, informēja kampaņas autoru pārstāvji.

Spīķeru radošajā kvartālā iepriekš pie Kongresu nama izvietotais kalns būs redzams līdz pat novembra beigām.

Kampaņas autori atgādina, ka Latvijas tirgū katru gadu nonāk 27 000 tonnu jauna un lietota apģērba jeb 14,3 kilogrami uz vienu iedzīvotāju. Trešdaļa iedzīvotāju savas liekās drēbes izmet sadzīves atkritumos. Tomēr tekstilizstrādājumi, kas nonāk vidē vai sadzīves atkritumos, ir tāds pats piesārņojuma avots kā plastmasa, riepas vai baterijas. Turklāt sintētiskās šķiedras, no kurām ražo 60 % tekstilizstrādājumu, sadalās tikai 200 gadu laikā.

Tāpat statistikas dati liecina, ka gada laikā 87% no visiem nederīgajiem un nolietotajiem pasaules tekstilizstrādājumiem nonāk atkritumu poligonos – tiek aprakti vai sadedzināti, jo netiek pienācīgi apsaimniekoti.

“Milzīgs ūdens patēriņš, piesārņota augsne, gruntsūdeņi un gaiss, nejēdzīgi izšķiestas cilvēku darba stundas – un rezultātā apģērbs, kas gadiem aizmirsts karājas skapī vai turpina piesārņot vidi atkritumu poligonos. Jo pārdomātāks būtu mūsu pieprasījums pēc jauna apģērba veikalos, jo ievērojamāks būtu resursu patēriņa samazinājums. Bet, lai to panāktu, ir jāmainās sabiedrības domāšanai, izvērtējot, vai īstermiņa vēlmju apmierināšana patiešām ir svarīgāka par ilgtermiņa ieguvumu, kā to atgādina arī kampaņa “Nav, ko vilkt?”. Latvijai ir lieliska iespēja jau tagad sākt veidot gudrāku tekstila atkritumu apsaimniekošanas sistēmu, lai mūsu lietotajam apģērbam dotu otru dzīvi,” norāda biedrības ”Zaļā brīvība” ilgtspējīgas modes eksperte Dace Akule.

Kampaņas “Nav, ko vilkt?” iniciatori mudina rast risinājumus tekstila atkritumu apjoma mazināšanai un ilgtspējīgākai apsaimniekošanai, tostarp šķirošanas sistēmas izveidei Latvijā, un atgādina, iekams iegādājies jaunu apģērbu, pārskati savu garderobi, iepērcies pārdomāti, bet nolietoto, nederīgo apģērbu nodod atkārtotai lietošanai vai pārstrādei.

Tāpat, aktualizējot nepieciešamību pēc ilgtspējīgas tekstila atkritumu apsaimniekošanas stratēģijas, sadarbības memorandu jau parakstījusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstība ministrija (VARAM), Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK), Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK), Latvijas Pašvaldību savienība (LPS), Valsts vides dienests, Latvijas Zaļais punkts, biedrība ”Zaļā brīvība”, Vieglās rūpniecības uzņēmumu asociācija (VRUA), Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācija (LASUA), Latvijas Atkritumu saimniecības asociācija (LASA), biedrība ”Latvijas Sarkanais Krusts”, lielveikalu tīkls ”Rimi Latvia”, lietotu apģērbu veikalu tīkls ”R.D.A.” un citi partneri.

Memorandam aicinātas pievienoties arī citas organizācijas un uzņēmumi, lai veicinātu vērtīgas pārmaiņas un Latvijā izveidotu ilgtspējīgu tekstila šķirošanas un apsaimniekošanas sistēmu.