“Spēlmaņu nakts” balvas sarakstā jauna nominācija – “Gada notikums digitālajā vidē”

0 Komentāru

“Gada notikums digitālajā vidē” – šāda jauna nominācija šogad parādījusies “Spēlmaņu nakts” teātra mākslas balvas sarakstā.

Šajā kategorijā tiek vērtētas teātra izrādes, kas bija skatāmas nekā citādi, kā tikai izmantojot informācijas tehnoloģijas.

Covid ierobežojumu laikā skatītāji varēja sekot teātra trupas “Kvadrifrons” darbam tiešsaistē, norāda trupas direktors Reinis Boters.

“24 stundu gari mēģinājumi, kuri joprojām redzami “Youtube”, visi bija redzami tiešsaistē,” norāda Boters.

Savukārt ”Kvadrifrons” direktors Klāvs Mellis stāsta par izrādi, kas klausāma pa tālruni, izrādes nosaukums – ”Rolanda dziesma”. Abas izrādes – ”Rolanda dziesma” un ”24h” ir teātra trupas “Kvadrifrons” radītas, un abas ir izvirzītas šīs sezonas Spēlmaņu nakts balvai nominācijā – “Gada notikums digitālajā vidē”.

Trupas ”Kvadrifrons” pārstāvji uzskata, ka digitālās izrādes bija veids, kā radīt Covid-19 ierobežojumu laikā. Taču, iespējams, būs arī turpinājums šajā virzienā.

“Tā klātesamība ir ļoti svarīga teātrī, un ar to viņš ir īpašs, bet bija interesanti eksperimentēt, kā to klātesamību nodrošināt bez tās fiziskās klātesamības,” bilst Boters.

Savukārt Mellis norāda: “Varbūt tādā kvantitātē, protams, ka visi teātri – arī valsts teātri – veidoja šo te digitālo saturu. Tā tas noteikti neturpināsies, ja pāries esošā situācija, bet reizēm liekas, ka tā doma ir iesēta – arī tā var, tā doma cilvēkiem ir iesēta.

“Karantīna tikai veicināja procesu, kas jau notika iepriekš. Tas jebkurā gadījumā kļūtu arvien manāmāks,” “Spēlmaņu nakts” žūrijas dalībniece no Krievijas Jevgēņija Šermeņeva uzskata, ka tradicionālais teātris jau ilgu laiku saplūst ar digitālo pasauli. Jauna nominācija digitālajā jomā ir tikai likumsakarība.

“Man šķiet tur ir iespējas, pašlaik tas viss vēl tikai attīstās. Kijevā, piemēram, teātris strādā ar nopietniem programmētājiem, kas sniedz teātrim jaunas, nebijušas iespējas,” saka Šermejeva.

Kopumā ”Spēlmaņu nakts” žūrija vērtēja vairāk nekā 20 izrāžu digitālajā vidē. Nominācijai izvirzītas sešas.

”Spēlmaņu nakts” organizatore Daiga Gaismiņa-Šiliņa norāda, ka teju katru gadu ir nelielas izmaiņas izrāžu vērtēšanā. Šā gada jaunā nominācija digitālajā vidē ir gan plašākas nozīmes vēstījums teātru māksliniekiem.

“Ar šādu kategoriju gribam pateikt, ka teātri uzdrošinieties, mēģiniet, riskējiet, meklējiet variantus, kā mēs vēl varam cilvēkus uzrunāt un sasniegt savu publiku! Jo patiesībā ir ļoti daudz jaunu cilvēku, kuriem šī interneta vide ir ikdiena,” skaidro Gaismiņa-Šiliņa.

Kopumā ”Spēlmaņu nakts” balvai ir 18 nominācijas. Jaunākā no tām ir gada notikums digitālajā vidē, un nav zināms, vai minētā nominācija būs arī turpmāk, to noteiks skatītāju atsaucība.

0 Komentāru