Komentāri

Zoli spēlē katrs piektais Latvijas iedzīvotājs – tā apgalvo šīs kāršu spēles cienītāji un sauc to par latviešu nacionālo prāta asināšanas nodarbi. Šodien, 6. decembrī, Jūrmalā uz Latvijas čempionātu bija sapulcējušies labākie zoles spēlmaņi.

Foto: LETA

Foto: LETA

57 zolīdos uzvalkos tērpti kungi un viena dāma vienā no Dubultu kafejnīcām šodien sita kārtis no rīta līdz pat vakaram, lai noskaidrotu  valsts čempionu ieguvēju šajā tautā populārajā kāršu spēlē.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Līdzīgi kā citas prāta spēles, arī zolīte vieno gan vecus, gan jaunus, gan zinātniekus, gan sētniekus.

Taču finālturnīrā ļoti jūtams vīriešu īpatsvars. Tas tādēļ, ka zolītes ranga pirmajā sešdesmitniekā ir tikai viena daiļā dzimuma pārstāve.

”Zole ir 33% kā tu māki spēlēt, 33% kā tev veicās un 33% kā tu psiholoģiski māki ietekmēt pretinieku,” uzskata zoles lielmeistare un šī turnīra vienīgā daiļā dzimuma pārstāve Liene Benhena.

Vispārliecinošāk no visiem turnīru sāka Saeimas deputāts Imants Parādnieks, kurš pirmās stundas laika izspēlētājās 28 partijas ieguva +67 punktus. Ar uzvaru  turnīru sāka arī pazīstamais neiroķirurģijas klīnikas vadītājs Egils Valeinis.

”Loti daudz spēcīgu spēlētāju, ar labu slavu zoles spēlē. Te gandrīz katrs šo spēli pārzin pilnībā,” turnīru vērtē neiroķirurģijas klīnikas vadītājs Egils Valeinis.

Zolīte jau sen vairs nav vienkārši kāršu spēle kādā darba pīppauzē par vienu santīmu punktā.

Katru gadu Latvija notiek ap 500 zolītes turnīru, kuros tiek krāti reitinga punkti un, sekmīgi spēlējot vairāku gadu garumā, var iegūt zolītes meistara vai lielmeistar titulu, gluži kā šahā vai dambretē.

”Zolīte ir noteikti prāta spēle un šeit prāts šeit ir vairāk vajadzīgs kā veiksme. Līdz ar to šeit uzvar stiprākie. Mums ir reitingi , turnīri” norāda Latvijas Zoles federācijas prezidents Āris Ozoliņš.

Zolīte  jau  pavisam oficiāli pretendē uz sporta veida statusu Latvijā.

Zolītes federācija vēlas, lai spēli iekļauj UNESCO Latvijas nacionālā mantojuma sarakstā, bet citi entuziasti aicina internetā nobalsot par zolītes iekļaušanu skolu programmās.

”Stila pēc pats parakstījos, bet nu šahs noteikti ir tas, kas ir nepieciešams. Bet zolīte kā nacionāla spēle katrā ģimenē zēniem to māca,” skaidro Imants Parādnieks.

Finālturnīra dalībnieku vidū ir Latvijas ranga un zolītes meistari, bet vienīgo ārpuskārtas ielūgumu čempionātā ieguva Jūrmalas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis.

Pašvaldība ir viens no čempionāta atbalstītājiem, turklāt pilsētas mērs zolītē nebūt nav iesācējs, ja jau palika plusos pie galdiņa, kur spēlēja ari pagājušā gada čempions.

”Mani tā iebīdīja pie čempionu galda. Tomēr beigu beigās otrais paliku starp čempioniem. Tā kā var teikt, ka pirmajā kārtā veiksmīgi. Jūrmala kaunā nekrita,” priecīgs par nākumiem bija Jūrmalas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis.

”Izredzes visiem ir vienādas. Nav nozīmes vai tas ir mērs vai zemnieks,” tā spēli raksturo 2013.gada Latvijas čempions zolītē Gunārs Streļecs.

Konkurence bija ļoti sīva un to var spriest arī pēc tā, ka gandrīz katru  gadu ir cits titula ieguvējs.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl