Speciālistu prognozes: Tuvākajos gados Latvijā varētu būt vismaz 100 000 cilvēku, kas slimo ar cukura diabētu

0 Komentāru

Galvenokārt neveselīgā dzīves veida dēļ Latvijā katru gadu pieaug cilvēku skaits, kas slimo ar cukura diabētu. Taču, kā uzsver ārsti, no saslimšanas ar šo dzīvībai bīstamo kaiti iespējams izvairīties, ja laikus rīkojas.

Piektdien Latvijā tika atzīmēta “Pre(t)diabēta diena”, – tās galvenas mērķis ir pievērst uzmanību faktam, ka ar cukura diabētu cilvēki sasirgst ne tikai iedzimtības, bet galvenokārt savas vainas dēļ, kas saistīta ar neveselīgu dzīves veidu. Saskaņā ar speciālistu prognozēm jau tuvākajos gados Latvijā varētu būt vismaz 100 000 cilvēku, kas slimo ar cukura diabētu, bet visā pasaulē – 600 miljoni.

“Mēs šobrīd daudz runājam par globālo sasilšanu, kas ietekmē visu planētu un kā no tās cietīs iedzīvotāji. Bet salīdzinājumam – es varētu teikt, ka planēta slīkst cukurā, jo tie ir cilvēki, kas arvien vairāk aptaukojās, gan kļūst par cukura diabēta pacientiem, bet tā labā ziņa, salīdzinot ar globālajām problēmām, mēs daudz ko varam darīt paši, mainot savus paradumus,” norāda “Parsirdi.lv” vadītāja Inese Mauriņa.

Kardiologi stadiju, kad cukura skaitļi asins analīzēs ir virs normas, taču vēl nesasniedz cukura diabēta līmeni, sauc par prediabētu. Šajā brīdī neārstējamo slimību esot iespējams savā ķermenī neielaist. Tomēr tas prasa disciplīnu, mazinot ikdienā neveselīgu pārtiku, smēķēšanu un stresu. Otra izvēle ir slimot, lietojot insulīnu, bet tas arī nozīmē paaugstinātu insulta un infarkta risku.

“Simptomi mums, visticamāk, guļ aiz muguras, un tie ir problemātiski. Problēmas ar cukura diabētu, ka var attīstīties slimība un progresēt, un cilvēkam var nebūt sūdzības. Var nebūt sūdzības ne par sāpēm krūtīs, nebūt sūdzības par elpas trūkumu, bet patiesībā viss notiek, viss attīstās un viss iet uz priekšu,” skaidro kardiologs, profesors Kārlis Trušinskis.

Jāpiebilst, ka ik gadu Latvijā no jauna ar diabētu saslimst aptuveni 7000 cilvēku, aptuveni puse no tiem varējuši no slimības izvairīties.

0 Komentāru