Speciālisti brīdina nepirkt zāles nelicencētās interneta vietnēs

1 komentārs

Arvien biežāk cilvēki pērk medikamentus internetā. Tur nelicencēti pārdevēji piedāvā lētākas cenas, taču šādos gadījumos ir pamatīgs risks nopirkt un lietot bīstamu preci.

Lai uzraudzītu zāļu legālo tirgu Latvijā, jau gadu darbojas īpaša verifikācijas sistēma. Tai pievienojusies lielākais vairums medicīnas iestāžu.

Latvijā par zāļu verifikācijas ieviešanu atbild biedrība “Latvijas Zāļu verifikācijas organizācija”. Pārbaudes sistēmai ir pievienotas visas Latvijas aptiekas, 47 slimnīcas, ārstniecības iestādes un 59 no kopumā 60 zāļu lieltirgotavām. Mazāka aktivitāte novērojama zobārstniecības praksēs, kur no visām 80 reģistrētajām pievienojušās ir 62.

Latvija uz Eiropas fona ir drošā vietā. Tikai aptuveni viena no 1000 transakcijām ir izsaukusi trauksmi, un arī šajā gadījumā bažām par viltojumu neesot pamata.

“Patiesībā ir brīdinājuma signāli. Vai nu ražotājs nav norādījis precīzu sērijas numuru, kas jāievada datubāzē, vai daudzi citi iemesli. Tie nav saistīti ar konstatētu viltojumu,” skaidro Veselības inspekcijas Farmācijas departamenta vadītājs Rihards Burmistris.

Arvien aktuālāka kļūst kāda cita problēma – meklējot lētākas zāles vai pat brīnumlīdzekļus, arvien vairāk cilvēku zāles pērk no internetā sastaptiem tirgoņiem. Bez čekiem, kvalitātes pārbaudes. Riski ir lieli.

“Ja zāles tiek pirktas apšaubāmās, nelicencētās vietās, internetā, tirgū – ne tikai šīs zāles var nedot efektu, bet var arī kaitēt organismam. Visas Eiropas līmenī var zāles pārbaudīt, aicinātu iegādāties zāles tikai licencētās vietās,” saka Veselības ministrijas pārstāvis Artūrs Grīgs.

Zāļu verifikācijas sistēmā ietilpst tikai recepšu zāles un viens bezrecepšu medikaments – omeprazols.

1 komentārs