Speciāliste dzemdniecībā: aptaukošanās skar vairāk nekā ceturto daļu grūtnieču

1 komentārs
Speciāliste dzemdniecībā: aptaukošanās skar vairāk nekā ceturto daļu grūtnieču
LETA

Latvijā vairāk nekā ceturtajai daļai topošo māmiņu ir liekais svars, tāpēc rūpēs par viņu veselību Latvija kļuvusi par vienu no pirmajām valstīm pasaulē, kas izstrādājusi nacionālās uztura vad-līnijas grūtniecēm. Ko tas nozīmē un kā to plānots īstenot dzīvē?

Ceļā uz ārsta konsultāciju sastaptā topošā māmiņa Līga LNT ziņām saka – gaidību laikā ēdienkarti pakārto sajūtām. Tomēr pašu grūtnieču vidū nereti trūkstot vienotas izpratnes par veselīgu uzturu.

“To var spilgti redzēt, piemēram, forumos, kur jaunās māmiņas sarakstās un tad ir tādas it kā domstarpības. Grūtniecības laikā es pirmo reizi atklāju, ka tu pats vienkārši saproti, ko tev vajag, un vairāk tādus draņķus negribas ēst,” teic Līga.

Atšķirīgie speciālistu viedokļi un arvien pieaugošā aptaukošanās problēma sabiedrībā ir galvenie iemesli, kāpēc izstrādātas nacionālās rekomendācijas par piemērotāko uzturu grūtniecēm. Viena no vadlīniju autorēm uzsver, ka Latvijā šajā ziņā situācija ir satraucoša, turklāt tā arvien pasliktinās.

VM galvenā speciāliste ginekoloģijā un dzemdniecībā Dace Rezeberga norāda: “Aptaukošanās jeb pārlieku liels svars skar vairāk nekā ceturto daļu grūtnieču – 24% apmēram ir virssvars un ap 7% ir aptaukošanās – tas ir tāds ļoti biedējošs rādītājs. Mātes svars pirms grūtniecības un mātes uzturs grūtniecības laikā ir milzīgs faktors, kas šo bērna veselību ietekmē ilgtermiņā”.

Galvenais risks – ir liekāka iespēja, ka bērnam nākotnē var būt cukura diabēts, paaugstināts asinsspiediens vai aptaukošanās. Tāpēc vadlīnijās ieteikts, ko ēst un kādos daudzumos.

Šīs rekomendācijas šobrīd vadlīniju veidā priekš profesionāļiem – ģimenes ārstiem un ginekologiem, kas aprūpē grūtnieces, ir tas pirmais solis, ko mēs darām, lai visi speciālistu runātu vienā valodā,” norāda veselības ministre Anda Čakša.

To, ka šādi jautājumi ir jāregulē valsts līmenī, piekrīt arī topošā māmiņa Ilva. “Mēs sevi žēlojam, domājam, ka sevi mīlam un dikti daudz ēdam, ēst vajag mazāk. Vajag tomēr skatīties, ko mēs ēdam,” stāsta Ilva.

Vadlīnijas būs pieejamas arī Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā, un tiks rosināts arī ieviest grūtniecēm valsts kompensētu uztura speciālista apmeklējumu.

Video

1 komentārs