Speciālās izglītības iestādes darbiniekus nodrošinās ar Covid-19 antigēna noteikšanas testiem

0 Komentāru
Speciālās izglītības iestādes darbiniekus nodrošinās ar Covid-19 antigēna noteikšanas testiem
IVARS SOIKĀNS/LETA

Speciālās izglītības iestādes darbiniekus nodrošinās ar Covid-19 antigēna noteikšanas testiem, lai mazinātu vīrusa izplatību skolu darbinieku vidū, šodien lēma valdība.

Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) skaidroja, ka antigēno testu veikšana speciālās izglītības iestāžu darbiniekiem ļautu ātrāk noteikt riska personas, kuras, iespējams, ir inficētas ar Covid-19, ņemot vērā, ka minēto izglītības iestāžu darbinieku ikdiena aizrit, ne tikai nodrošinot izglītības procesa norisi, bet arī palīdzot bērniem ar garīgās attīstības traucējumiem veikt pašaprūpi.

IZM norādīja, ka speciālās izglītības programmu izglītojamie, kuriem ir noteikti viegli, vidēji smagi, smagi un dziļi garīgās attīstības traucējumi, ir raksturojami ar prāta spēju traucējumiem, kuri neatjaunojas un nav ārstējami. Garīgās attīstības traucējumi, atkarībā no to smaguma pakāpes, visbiežāk izpaužas personas pašaprūpes traucējumos, kam nepieciešama palīdzība no malas.

Attiecīgi daļa speciālo izglītības iestāžu izglītojamo, jo īpaši jaunākā vecumposma, nespēj ievērot distancēšanās un higiēnas pamatlietas tādā apjomā, lai izvairītos no tālākas Covid-19 infekcijas izplatīšanas, piebilda ministrijā.

Vienlaikus ministrijā skaidroja, ka lai gan Covid-19 infekcijas diagnostikas “zelta standarts” joprojām ir SARS-CoV-2 vīrusa ribonukleīnskābes noteikšana ar Polimerāzes ķēdes reakciju, speciālās izglītības iestāžu nodarbinātajiem nepieciešams nodrošināt iespēju veikt antigēnos testu, kas ir mazāk jutīgs Covid-19 infekcijas diagnostikā, salīdzinot ar Covid-19 infekcijas diagnostikai izmantojamiem Polimerāzes ķēdes reakcijas testiem, piebilstot, ka, bieži testējot, ir iespējams veiksmīgi identificēt saslimušos starp speciālās izglītības iestāžu darbiniekiem, novēršot to inficēšanos.

Speciālās izglītības iestādēs ir nodarbināti pedagogi, kā arī saimnieciskie, tehniskie un var būt nodarbināti medicīnas darbinieki. Tā kā Ministru kabineta noteikumos “Noteikumi par prioritāro institūciju un vajadzību sarakstā iekļautajām institūcijām nepieciešamajiem epidemioloģiskās drošības nodrošināšanas resursiem” jau ir uzskaitīti pirmsskolas, vispārējās izglītības un profesionālās izglītības pedagogi, šodien valdība papildināja normu ar norādi uz speciālās izglītības iestāžu saimnieciskajiem, tehniskajiem un medicīnas darbiniekiem.

Kopējais nodarbināto skaits atbilstoši Valsts izglītības informācijas sistēmā pieejamai informācijai speciālajās izglītības iestādēs uz 2020.gada 1.septembri ir bijis 3947 personas, līdz ar to kopējais nepieciešamo testu skaits mēnesī, pieņemot, ka tests tiek veikts ne biežāk kā reizi nedēļā, ir aptuveni 16 000 testu. Kopējā testiem nepieciešamā summa ir 81 280 eiro.

Darbinieku testēšanu plānots veikt visu februāri.

IZM arī norādīja, ka šo testu veikšanai speciālās izglītības iestādēs ir nepieciešami apmācīti veselības aprūpes vai laboratorijas darbinieki, kas nodrošinās paraugu ņemšanu, testēšanu, rezultātu analīzi un ziņošanu par testa rezultātiem. Gadījumā, ja speciālās izglītības iestādē nav nodarbināta ārstniecības persona, būs nepieciešams piesaistīt citus pašvaldībā esošos laboratorijas speciālistus vai ģimenes ārstu medicīnas māsas.

Vienlaikus ministrijā klāstīja, ka personām, kuras ir pārslimojušas Covid-19 trīs mēnešus pēc saslimšanas praktiski nav iespējas atkārtoti inficēties ar šo vīrusu, tādēļ šīm personām nebūs nepieciešamības veikt Covid-19 diagnostiku šajā laika periodā.

IZM plāno, ka Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkuma centrs organizēs antigēno testu iepirkumu un iegādi, attiecīgi iegādājoties papildu 16 000 testus, savukārt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests nodrošinās to nogādāšanu institūcijām.

0 Komentāru