Komentāri

Latvijai ir izdevies izskaust “spaisa” tirdzniecību teju līdz nullei. Šādi apgalvo policija, labos panākumus skaidrojot ar šīs narkotikas kriminalizēšanu un sekmīgo likumsargu darbu. Taču visa Eiropa stāv cita izaicinājuma priekšā – krietni grūtāk ir apkarot psihoaktīvo vielu tirdzniecību internetā.

Vēl pirms gada “spaisa” sērga bija pārņēmusi Latviju – regulāri bija dzirdams par slimnīcā nonākušiem jauniešiem, kas aizrāvušies ar šiem augu maisījumiem. Tagad šī problēma pieklususi, kam piekrīt policija – “spaisa” tirgotāji iedzīti pagrīdē.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Uzliesmojot “spaisa” izplatībai, likumdevēji 2014. gadā šo psihoaktīvo vielu kriminalizēja, savukārt tirdzniecības vietas aktīvi apkaroja policija un norūpējušies cilvēki. Rezultātā šīs narkotikas izplatība jauniešu vidū būtiski mazinājusies, secinājusi policija.

Foto

Paredzēta administratīvā atbildība un arī kriminālatbildība. Šis bizness vairs nav tik izdevīgs. Riski pieķeršanas gadījumā cietumsodi un kriminālsodi to neattaisno.

Tomēr viss nav gluži tik rožaini – noziedzīgais rūpals plaukst internetā. Vieglo pieejamību apliecina zviedrs Martins, kura ikdiena sešus gadus nebija iedomājama bez devas. Lai gan lietotāju skaits pašlaik mazinās, Zviedrijā šīs narkotikas aizvien ir legālas.

“Kad es lietoju, “spaisu” varēju dabūt 12 stundu laikā, neizejot no mājas. Atskatoties uz to visu, secinu, ka tas ir pats briesmīgākais, jo pat divpadsmitgadnieks to var dabūt, jo internetā neviens vecumu nepārbauda. Es zaudēju darbu, savu uzņēmumu, izšķīros no draudzenes, man nebija dzīvesvietas. Man bija divas izvēles – beigt savu dzīvi vai izbeigt šo atkarību. Paldies Dievam, ka izvēlējos cīnīties ar atkarību. Nelietoju jau 2 gadus,” stāsta puisis.

Tirdzniecību internetā apkarot ir krietni sarežģītāk, un ar šo problēmu saskaras visā Eiropā. Lai gan ir ieviesta ģenēriskā sistēma, kas ļauj aizliegto vielu sarakstā veikli iekļaut jaunus “spaisa” veidus, likumsargi nereti nav spējīgi laikus reaģēt.

Šis tirgus ir ļoti dinamisks. Parādās kāda jauna viela, to ātri nomaina cita un tā tālāk. Tāpēc uzraudzības iestādēm ir sarežģīti izsekot, ko cilvēki patiesībā lieto.

Eiropā lietotās “spaisa” narkotikas galvenokārt tiek ievestas no Ķīnas. Likumsargiem zināmas aptuveni 160 augu maisījumu vielas, taču reālais apgrozībā esošais skaits varētu būt lielāks.

Video

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl