Šosezon Nacionālā teātra Lielā zāle sagaida apmeklētājus ar jauniem krēsliem

0 Komentāru

Mēdz teikt, ka teātris sākas ar garderobi. Bet varbūt tomēr ar ērtiem krēsliem skatītāju zālē? Par to, kā ir patiesībā, šosezon varēs pārliecināties Nacionālā teātra apmeklētāji. Teātris jauno sezonu sāks ar jauniem krēsliem Lielajā zālē.

Nacionālais teātris pamatīgu kapitālo remontu piedzīvoja 2004. gadā – toreiz skatītāju zālē tika uzstādīti arī jauni krēsli. Pa šiem gadiem krāsli bija pamatīgi izsēdēti un garākas izrādes skatītājiem jau sagādāja grūtības. Ar pašvaldības un Kultūras ministrijas atbalstu, tagad Nacionālā teātra Lielajā zālē ir jauni krēsli.

Ojārs Rubenis
Latvijas Nacionālā teātra izpilddirektors

Es uzskatu, ka teātris tomēr sākas ar mākslu, māksla ir galvenais, bet krēsli bija nokalpojuši 15 gadus. Ja katru gadu iet cauri vairāki simti tūkstoši skatītāju, tad jūs varat iedomāties… krēsli bija izsēdēti un vienkārši vairs neturēja brūķi.

Šobrīd vēl tiek tapsētas balkonu un parteru maliņas, bet krēsliem vēl jāpieliek numuriņi. Pirmdien jaunos krēslus varēja iemēģināt arī interesenti. Tie pasūtīti un darināti Itālijā – rūpnīcā, kas pirms vairākiem gadiem izgatavoja krēslus arī Rīgas krievu drāmas teātrim. Krēsli ir no ozolkoka un pārvilkti ar īpaši izmeklēta toņa audumu. Izvēle par labu itāļu krēsliem, nevis vietējiem, piemēram, “Rīgas Krēslu fabrikas” izstrādājumam, bijusi cenas un ērtuma dēļ.

Ojārs Rubenis
Latvijas Nacionālā teātra izpilddirektors

Varbūt arī tas bija mans untums, jo krievu teātrī tajos krēslos mēs sēdējām, kas ir līdzīgi un bija ļoti ērti. Tā sadarbība ar itāļu fabriku bija ļoti laba, tad mēs palikām pie viņiem, viņi brauca trīs reizes tos krēslus atrādīt, tas bija sarežģīts process.

Diemžēl krēslu ērtums ir uz vietu skaita rēķina. Pēc jauno krēslu uzstādīšanas skatītāju vietu skaits zālē samazinājies par 35 vietām.

Latvijas Nacionālā teātra direktors Jānis Vimba min: “Lai mēs iegūtu ergonomiku, lai adekvāti reaģētu cilvēku augumam un ērtību prasībām, protams, mēs kaut ko zaudējam.”

Kopumā zālē, parteros un ložā atjaunotas 803 sēdvietas. Nolietotie krēsli izrādās gana labi noder citviet. Lielākā daļa no tiem uzstādīti Rīgas klasiskajā ģimnāzijā, kur krēsli nav mainīti vairākus gadu desmitus.

Romāns Alijevs
Rīgas Klasiskās ģimnāzijas direktors

20 gadus nokalpojuši krēsli un nejauši uzzinājām, ka Nacionālajam teātrim maina krēslus….. Šie krēsli ir ļoti ērti, viņi ir vēsturiski, jo kalpoja arī Nacionālā teātra skatītājiem, tā kā man ir prieks.

Nacionālajā teātrī šovasar tikusi slīpēta arī zāles grīda, mainīti paklāji zālē un balkonos, kā arī restaurētas durvis. Arī vēsturiskais priekškars esot  iztīrīts un restaurēts un teātra kolektīvs cer, ka valsts simtgadē, tas viss vairos vēsturisko sajūtu.

0 Komentāru