Sola bargu gripas sezonu

1 komentārs
Sola bargu gripas sezonu
(Foto: LETA)

Jaunā gripas sezona diez vai būs tik viegla kā iepriekšējā, kad vīrusa epidēmijas gandrīz nebija, pavēstījusi Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciāliste Edīte Tetere.

Viņa skaidroja, ka Eiropas reģionā ir reģistrēti atsevišķi saslimšanas gadījumi ar gripu, tomēr tie vēl neliecina par vīrusa cirkulācijas sākšanos. Viņa arī piebilda, ka līdz šim brīdim noteiktie gripas vīrusi ir līdzīgi tiem, kas cirkulēja pagājušajā gripas sezonā, tāpēc nekādiem “nepatīkamiem pārsteigumiem” šajā sezonā nevajadzētu būt.

Edīte Tetere:
Ņemot vērā to, ka tiek prognozēta bargāka ziema nekā iepriekšējā gadā, var sagaidīt, ka gripas sezona nebūs tik viegla kā pērn. Nav mazsvarīgi arī tas, ka Latvijā ik gadu ir ļoti zems imunizācijas līmenis riska grupās un populācijā kopumā – viszemākais gripas vakcinācijas līmenis visā Eiropā.

Epidemiologi skaidro, ka gripa ir ļoti mainīga un neprognozējama slimība, jo to ietekmē daudzi faktori, tostarp laika apstākļi. Katru gadu gripas vīruss ir citādāks, tāpēc arī cilvēkiem, kuri iepriekšējā gadā pret to ir vakcinējušies, tas jādara atkārtoti.

SPKC rīcībā pagaidām nav informācijas par šā brīža iedzīvotāju imunizācijas līmeni pret gripu, jo vakcinācija sākta oktobrī un pirmais datu apkopojums būs pieejams novembrī.

Tomēr pērn pret vīrusu bija vakcinējušies vien 0,8% iedzīvotāju jeb 15 206 personas, tai skaitā 906 bērni. Lai gan tas ir labāk nekā iepriekšējās trīs sezonās, tomēr joprojām nav pietiekami, uzsver speciālisti.

Kā liecina SPKC apkopotie dati, gripas intensitāte pagājušajā 2013.-2014. gada epidēmiskajā sezonā bijusi viszemākā, kāda novērota vismaz pēdējo desmit sezonu laikā. Vidējā intensitāte nevienā no 33 monitoringa nedēļām nebija sasniegusi epidēmijas līmeni jeb 100 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju.

Tika ziņots par pieciem nāves gadījumiem pacientiem ar gripas infekciju. Visiem mirušajiem pacientiem bijušas hroniskas saslimšanas vai citi riska faktori, piemēram, sirds asinsvadu slimības, cukura diabēts vai onkoloģiska saslimšana.

Tikmēr vēl pirms gada piedzīvotā, proti, 2012.-2013. gada gripas sezona, bija vissmagākā Latvijā pēdējo desmit gadu laikā. Tad dzīvību zaudēja 79 gripas pacienti.

Kā ziņots, gripas izplatība Latvijā varētu sākties janvāra otrajā pusē, prognozē Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti.

1 komentārs