Šogad stājas spēkā vairākas būtiskas izmaiņas, kas skars ikvienu iedzīvotāju

16 komentāri
Šogad stājas spēkā vairākas būtiskas izmaiņas, kas skars ikvienu iedzīvotāju

Šogad stājas spēkā vairākas būtiskas izmaiņas, kas ietekmēs ikviena iedzīvotāja ikdienu. Piemēram, pieaug minimālā alga, dažādi pabalsti, būs grūtāk saņemt bezdarbnieka pabalstu.

Minimālā alga šogad pieaugs par 10 eiro, līdz 380 eiro mēnesī. Šo izmaiņu rezultātā minimālās darba algas saņēmēji ik mēnesi uz rokas iegūs nepilnus 7 eiro. Swedbank finanšu institūtā gan atgādina, ka līdz ar diferencētā neapliekamā minimuma pieeju, par 15 eiro tiek samazināts ikmēneša neapliekamais minimums. Tādējādi darba ņēmēju ikmēneša ienākumi samazināsies par trīsarpus eiro .

Šogad pieaugs pabalsti daudzbērnu ģimenēm. Taču nevis par trešo, bet ceturto un katru nākamo bērnu – 2016. gadā pabalsts bija 34 eiro, šogad 50-it.

Bezdarbnieka pabalsta iegūšanai būs jāstrādā ilgāk. To izmaksās tikai tad, ja būs nostrādāti 12 mēneši 16 mēnešu periodā. Pagājušajā gadā pabalstu varēja saņemt ja nostrādāti 9 mēneši 12 mēnešu periodā.

Šogad pieaugs mikrouzņēmumu nodokļa likme. Apgrozījumam līdz 7 tūkstoš eiro gadā likme būs 12 procenti. Lielākam apgrozījumam – līdz 100 tūkstošiem – 15 procenti. No tiem 70 procenti aizies sociālajām iemaksām.

Šogad būs jāsāk maksāt nodoklis par braukšanu ar ārvalstīs reģistrētu auto. Maksājuma apmērs būs atkarīgs no tā, cik ilgi auto Latvijā tiek izmantots.

Vairs nebūs jāmaksā auto un motociklu reģistrācijas nodoklis, taču transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa likmes par 2009. gada jaunākiem auto sāks aprēķināt pēc CO2 daudzuma izplūdes gāzes. Nodokļa atvieglojumi paredzēti daudzbērnu ģimenēm par vienu spēkratu un lauksaimniekiem.

Pagaidām daudz neskaidrību ir ap gāzes cenām. Šogad paredzēta arī gāzes tirgus atvēršana. Visticamāk, par zilā kurināmā patērēšanu nāksies maksāt vairāk un pieaugs arī apkures un karstā ūdens izmaksas.

Video

16 komentāri