Šogad par konkurences pārkāpumiem piemērots sods 3,1 miljona eiro apmērā

0 Komentāru
Šogad par konkurences pārkāpumiem piemērots sods 3,1 miljona eiro apmērā
EDIJS PALĒNS, LETA

Šogad Konkurences padome (KP) par konkurences pārkāpumiem piemērojusi naudas sodu 3,1 miljona eiro apmērā, aģentūru LETA informēja KP.

Iestādes apkopotā informācija par 2019.gadu liecina, ka šogad par KP piemērotiem diviem procesuāliem pārkāpumiem, vienu aizliegtu vienošanos un vienu nepaziņotu apvienošanos kopumā piemērots naudas sods 3,1 miljona eiro apmērā.

Tāpat KP šogad 12 personām izteikusi piecus brīdinājumus par iespējamu aizliegtu vienošanos.

“Brīdinājumi ir alternatīvs iespējamu pārkāpumu novēršanas veids, kas neparedz naudas soda piemērošanu. Ja konkrētie uzņēmumi par līdzīgām darbībām atkārtoti nonāktu KP redzeslokā, šīs darbības tiktu uzskatītas kā recidīvs,” skaidroja iestādē.

Šogad KP vērtēja arī 17 uzņēmumu apvienošanos.

Iestādes priekšsēdētājas Skaidrīte Ābrama stāstīja, ka 2019.gads no konkurences tiesību prizmas bijis ļoti dinamisks.

“Šajā gadā KP konstatēja ārkārtīgi negatīvi vērtējamu karteļa vienošanos, kuru bija veicinājis pats pasūtītājs. Tāpat tika novērsa dramatiskas un ilgtermiņa perspektīvā neatgriezeniskas sekas konkurencei Rīgas atkritumu jautājumā. KP arī noslēdza uzraudzību vairākos sabiedrībai nozīmīgos tirgos, kas iezīmē nepieciešamību pēc radikālām pārmaiņām,” klāstīja Ābrama.

Starp svarīgākajiem KP pieņemtajiem lēmumiem Ābrama minēja 2019.gada septembrī pieņemto lēmumu par pagaidu noregulējumu Rīgas atkritumu apsaimniekošanas jomā.

KP vadītāja arī izcēla sākto izmeklēšanu par iespējamu būvniecības uzņēmumu karteli, proti, konkurences uzraugs šā gada augustā izvērtēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja sniegto informāciju par iespējamām pretlikumībām virknē vadošo būvniecības nozares uzņēmumu. KP pašlaik turpina lietas izpēti un plašākus komentārus par izmeklēšanas procesu neatklāj.

Ābrama arī norādīja uz šā gada aprīlī KP pieņemto lēmumu par īpaši smagu konkurences tiesību pārkāpumu – uzņēmumu aizliegtu vienošanos, kuru bija iniciējis pats pasūtītājs. “Pasūtītājs un seši pretendenti radīja konkurences imitāciju divās pašvaldības uzņēmuma SIA “Rīgas satiksme” tā dēvētā nanoūdens piegādes cenu aptaujās par kopējo līguma summu vairāk nekā 800 000 eiro. Par apzinātu konkurences kropļošanu “Rīgas satiksmei” un pretendentam SIA “Sava arhitektūra” KP kopumā piemēroja 2,4 miljonu eiro naudas sodu. Pārējie pieci karteļa dalībnieki ir likvidēti, tāpēc tiem naudas sods netika piemērots. Pašlaik noris tiesvedība par KP pieņemto lēmumu,” stāstīja Ābrama.

Savukārt kā vienu no spilgtākajiem konkurences tiesību notikumiem 2019.gadā Ābrama izcēla pēc vairākus gadus ilgušām diskusijām šā gada martā pieņemtos grozījumus Konkurences likumā. Tie paredz no 2020.gada 1.janvāra KP tiesības novērst vienu no izplatītākajām konkurences vides problēmām Latvijā, proti, publisku personu – valsts, pašvaldību un tām piederošu kapitālsabiedrību – radītus konkurences kropļojumus.

Ābarama arī norādīja uz 2019.gada izskaņā KP noslēgto apjomīgo tirgus uzraudzību par zāļu uzcenojumiem. Uzraudzības ietvaros tika izvērtēti Ministru kabineta noteikumos noteikto zāļu uzcenojumu veidošanas mehānismi un tie salīdzināti ar situāciju pārējās Baltijas valstīs. Lai zāles Latvijas pacientiem padarītu finansiāli pieejamākas, KP sniedza nozares atbildīgajām institūcijām priekšlikumus, tostarp ierosinājumu mainīt cenu veidošanas mehānismu.

0 Komentāru