Šogad Latvijā nosaluši gandrīz simts cilvēki

1 komentārs

Kopumā šogad Latvijā nosaluši teju simts cilvēki, turklāt tendences liecina, ka Latvijā sabiedrība ir visnotaļ vienaldzīga un nereti nelaimē nonākušajiem vienaldzīgi paiet garām. Nosalšanas riska grupā ir alkoholiķi, sirmgalvji un bērni.

Pērn nosalšana izdzēsusi 117 cilvēku dzīvības, bet pirms diviem gadiem vēl par 27 vairāk. Šogad vien 77 cilvēkiem dzīve aprāvusies vispārējas ķermeņa atdzišanas dēļ.

Riska grupā ir gados vecāki cilvēki, mazi bērni, cilvēki alkohola vai narkotisko vielu reibumā, ādas slimnieki, hronisku slimību slimnieki un cilvēki ar smagām traumām, kā arī invalīdi. Lielākoties ar ķermeņa atdzišanu pacienti tiek ievesti no ielas alkohola reibumā, kā arī vientuļiem sirmgalvjiem, kurus piemeklējušas veselības problēmas. Šajā gadījumā sabiedrība tiek aicināta nepaiet vienaldzīgi garām.


Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Ilze Bukša:

Šajā rudenī esam saņēmuši vairākus izsaukumus un esam braukuši palīgā cilvēkiem, kuriem ķermeņa atdzišana jau bijusi nopietna, tātad jau zem 30 grādiem. Lielākoties tie diemžēl ir cilvēki darbspējīgā vecumā – faktiski cilvēki, kuriem vajadzētu atbildēt par savu rīcību.

Lai atgrieztu līdz normālai ķermeņa temperatūrai, pacienti ilgstoši tiek sildīti, jo stundā drīkst paaugstināt ķermeņa temperatūru no pus grāda līdz vienam grādam pēc Celsija skalas.

Nosalšana ne vienmēr saistīta ar krasām āra temperatūras izmaiņām – ķermenis var atdzist un sasniegt dzīvībai bīstamu stāvokli arī vasarā un pat telpās, stāsta mediķi. Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) norāda, – nav tā, ka tieši ziemas mēnešos mediķi piedzīvo dramatisku šādu pacientu pieplūdumu. Šobrīd vidēji dienā 3–4 pacienti tiek ievesti ar ķermeņa atdzišanu.

RAKUS Neatliekamās Medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs:

Šogad ir bijis pacients, kuram bija kritiski zema centrālā ķermeņa temperatūra, kas bija 19,4 grādi. Viņa reanimācija notika 9 stundas un 40 minūtes. Taču pēc tam, kad mēs sasniedzām kritisko 30 grādu ķermeņa temperatūru un kad varējām jau sākt viņu ārstēt ar medikamentiem, vienalga šis pacients nomira. Vēlāk izrādījās, ka nāves iemesls ir smaga plaušu slimība.

Ārsti norāda, – lai neciestu no ķermeņa atdzišanas, jāģērbjas silti, pēc nosalšanas jāmeklē patvērums siltumā un jādzer karsti bezalkoholiski dzērieni. Vēl viena droša pazīme – ja no aukstuma pār muguru pārskrien drebuļi, tā ir laba zīme, jo drebuļi ir organisma aizsargreakcija, lai pastiprināti saražotu siltumu.

Plašāk – skaties video!

TOP komentāri

  • irena
    0 0 0

    irena

    Vai ir apzināti cik šādu cilvēki bez mājām, bez jumta uz galvas klīst pa ielām?
    Vai valsts ir domājusi, kā palīdzēt, ja nav māju? Un kāpēc viņus izmet uz ielas pa dienu no patversmēm? Kur ir valsts palīdzība? Kā mēs varam cienīt savu valsti, kura pieļauj, ka cilvēki mirst ielās? Jā, viņi dzer, bet ko citu viņiem, no dzīves izmestiem darīt? Un arī šādiem cilvēkiem ir jāpalīdz!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl