Šogad darba vietās notikuši 40 letāli negadījumi, 12 vēl tiek izmeklēti

0 Komentāru
Šogad darba vietās notikuši 40 letāli negadījumi, 12 vēl tiek izmeklēti
FOTO: LETA

Līdz šodienai darba vietās šogad notikuši 40 letāli nelaimes gadījumi, no kuriem 12 vēl šobrīd tiek izmeklēti, liecina Valsts darba inspekcijas (VDI) statistika. Dati uzrāda, ka pagājušajā gadā šajā periodā notikuši 27 letāli nelaimes gadījumi.

Pēdējos desmit gados Latvijā darba vietās gājuši bojā vairāk nekā 430 darbinieki, vēl vairāki tūkstoši ir guvuši smagas traumas, liecina dati. Tas nozīmē, ka gadā gandrīz 40 cilvēku neatgriežas no darba, savukārt katrs piektais turpina sadzīvot ar darbā gūtām veselības problēmām.

“Latvijā ir daudz atbildīgu un tālredzīgu uzņēmumu, kas rūpējas ne tikai par esošajiem darbiniekiem, bet investē arī nākotnes darbinieku sagatavošanā. Tomēr ar katru gadu palielinās plaisa starp šiem uzņēmumiem un tiem, kuri labākajā gadījumā ievēro tiesību aktu minimālās prasības un darbiniekus uztver kā instrumentu īstermiņa mērķu sasniegšanā,” norāda Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītāja Dace Helmane.

Kā norāda Helmane, lai gan ikgadējā ilgtspējas indeksā piedalās Latvijas drosmīgākie un atbildīgākie uzņēmumi, demonstrējot tālredzīgu pieeju, tomēr arī te vidējie rezultāti viszemākie ir tieši darba vides sadaļā.

Viņa norāda, ka uzņēmumu vadītāji pētījumos norāda, ka laba darba vide un rūpes par darbiniekiem ir galvenais to sekmējošais faktors, bet, nonākot līdz sava uzņēmuma ilgtspējai, priekšplānā izvirzās stabils noiets uzņēmuma produkcijai vai pakalpojumiem.

Pētījumi un pieredze rāda, ka darba devēji darba aizsardzību biežāk uztver kā izdevumus un šķēršļus, nevis kā iespēju uzlabot uzņēmuma darbību. Vienlaicīgi Eiropas Savienības (ES) valstīs ar darbu saistītie veselības traucējumi rada zaudējumus 2,6%-3,8% apmērā no iekšzemes kopprodukta, uzsver institūta vadītāja.

Puse jeb 47% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka darba apstākļi Latvijā ir slikti, tomēr tikai katrs ceturtais darbinieks savam darba devējam ir ieteicis, kā uzlabot darba vietu.

Pieaugot darba vietās bojā gājušo skaitam, ir palielinājies arī to nodarbināto skaits, kuri uzskata, ka slikti un nedroši darba apstākļi un nesakārtota darba vide ir iemesls viņu neapmierinātībai ar darbu, stāsta Helmane. Kamēr nodarbinātie Latvijā sagaida arvien lielākas uzņēmuma rūpes par darbiniekiem un darba vidi, tikmēr uzņēmējiem fokuss uz darba vides aspektu nodrošināšanu manāmi samazinās.

“Turpretī pasaulē gan uzņēmumu vadītāji, gan to darbinieki apzinās labu izturēšanos pret darbiniekiem kā uzticības pamatu un turpina ieguldīt darba vides attīstībā,” uzsver Helmane.

Sabiedrības spiediens lielā mērā var ietekmēt uzņēmumu darbību, diemžēl pētījumi liecina, ka Latvijā iedzīvotāji joprojām neizmanto savas tiesības izvēlēties, piebilst Helmane. Salīdzinot ar datiem Eiropā, kur ap 70% iedzīvotāju pēdējā gada laikā ir atteikušies no tādu uzņēmumu precēm un pakalpojumiem, kuru rīcību tie neatbalsta, Latvijas iedzīvotāji šādi rīkojas gandrīz divreiz retāk jeb 39% iedzīvotāju…

0 Komentāru