Šogad centralizēto eksāmenu vidējie rezultāti uzlabojušies, taču dubultojies izkritušo skaits

1 komentārs

Vidusskolēniem šodien paziņoti centralizēto eksāmenu rezultāti. Neatkarīgi no sākotnējām bažām, ka, mācoties attālināti, skolēni nespēs pārbaudes darbiem pietiekami sagatavoties, šogad rezultāti gandrīz visos priekšmetos ir labāki nekā citus gadus. Taču ir arī sliktā ziņa – šogad dubultojies eksāmenos izkritušo skaits.

Šogad centralizēto eksāmenu laiks 12. klašu skolēniem bija saspringts. Covid-19 dēļ ierobežota bija konsultāciju norise, kas daudziem skolēniem raisīja bažas par to, cik veiksmīgi eksāmenus nokārtos.

Taču šodien publiskotie dati rāda, ka bāžam lielākoties pamata nebija. Visos obligātajos eksāmenos šogad rezultāti ir augstāki nekā pērn.

Angļu valodā skolēnu vidējais sniegums, salīdzinot ar pērno gadu, pieaudzis par astoņiem procentpunktiem, sasniedzot 70%. Par trim procentiem uzlabojies arī matemātikas eksāmena rezultāts.

Lasi vēl: Augstākie centralizēto eksāmenu rezultāti skolēniem ne tikai lielajās pilsētās, bet arī reģionos

Nedaudz, tomēr pieaugums novērojams arī latviešu valodā – tur šogad vidējais rezultāts ir 52%, kamēr pērn nesasniedza pat 50%. Valsts izglītības un satura centrs (VISC) gan norāda, šogad eksāmenu rezultāti ar iepriekšējiem gadiem ir grūtāk salīdzināmi.

“Jo tiešām Covid-19 dēļ tika mainīts eksāmena saturs daļēji. Tika mainīta eksāmena darba lapu forma, jo skolēniem bija jāraksta atbilžu lapās, kas bija speciāli pēdējā mēneša laikā izgatavotas. Protams, skolēni bija mācījušies arī attālināti, tajā pašā laikā mēs centāmies saglabāt to pašu eksāmenu grūtības pakāpi, kas bija bijis,” norāda VISC Vispārējās izglītības pārbaudījumu nodaļas vadītājs Kaspars Špūle.

Dažāda situācija gan novērojama izvēles eksāmenos. Fizikā rezultāts šogad ir augstākais pēdējo trīs gadu laikā. Tomēr dažos izvēles eksāmenos rezultāti ir nedaudz pasliktinājušies, piemēram, ķīmijā un bioloģijā.

Taču, neraugoties, ka kopējais skolēnu sniegums obligātajos eksāmenos šogad nedaudz kāpis, satraucoši liels ir šogad eksāmenos caurkritušo skaits. Salīdzinot ar pagājušo gadu, to skolēnu skaits, kuri eksāmenā nespēja iegūt pat 5% procentus, ir dubultojies. Ja pērn tādu bija 230, šogad skaits pieaudzis līdz 475 skolēniem.

Foto: TV3 ZIŅAS

Visvairāk šogad izkrituši matemātikā – vairāk nekā 400 skolēnu, kam seko latviešu valoda ar pussimtu. Pēc vairāku gadu pārtraukuma viens skolēns nespēja nokārtot arī angļu valodas eksāmenu.

“Arī tur mums šobrīd nav īsti izskaidrojuma, kāpēc. Negribu teikt, ka tas ir Covid-19. Visvairāk, manuprāt, tā ir pašu jauniešu attieksme. Jo, spriežot arī pēc tā, kā mums nāk zvani – cik punktu vajag, lai dabūtu piecus procentus,” pauž Špūle.

Tagad Valsts izglītības un satura centrs līdz rudenim eksāmenu rezultātus analizēs.