Sociālo tīklu lietotājus satrauc aicinājums radīt mazāk bērnu klimata pārmaiņu mazināšanas vārdā

5 komentāri
Sociālo tīklu lietotājus satrauc aicinājums radīt mazāk bērnu klimata pārmaiņu mazināšanas vārdā
DĀVIS ŪLANDS, F64

Sociālajos tīklos pamatīgu sašutuma vētru izraisīja žurnāla “Ilustrētā Zinātne” reklāma rakstam par klimata pārmaiņu mazināšanu. Tajā teikts, – lai samazinātu klimata izmaiņas, cilvēkiem “jārada par vienu bērnu mazāk”. Par to asu kritiku pauduši arī politiķi.

Žurnāls “Ilustrētā Zinātne” ļaujot ieskatīties gaidāmajā novembra izdevumā, atklāj, ka tajā būs lasāms, kā individuāli sniegt pienesumu klimata pārmaiņu mazināšanai. Žurnāls aicina automašīnu vietā izvēlēties divriteni, gaļas vietā uzturā vairāk lietot veģetāru pārtiku. Plašu ažiotāžu sociālajos tīklos gan radījis trešais aicinājums – radīt mazāk bērnu.

“Paustais satraukums sociālajos tīklos ir neadekvāts. Jāņem vērā, ka tas ir tikai raksta pieteikums, neliels fragments, kurā nav iespējams sniegt detalizētu skaidrojumu un kontekstu. Šķiet daudzi to nav pamanījuši un vienkārši turpina dalīties ar sākotnējiem “postiem”, tos papildinot pēc savas izpratnes. Piemēram, pieteikumā ir minēts “Radi par vienu bērnu mazāk”, bet daži to uztver kā “Radi tikai vienu bērnu”. Šādas interpretācijas, izraujot no konteksta, izplata maldīgu informāciju,” norāda “Ilustrētā Zinātne” galvenā redaktore Dina Bēma.

Žurnāla redakcija vērš uzmanību, ka raksts nav jāuztver burtiski un nav attiecināms konkrēti uz Latvijas iedzīvotājiem. Tā gan neuzskata Nacionālās apvienības deputāti, kuri tagad žurnālam velta kritiku. Tie šādu vēstījumu nosaukuši par bezatbildīgu.

“Tas, ka parādās Latvijas sabiedrībai adresētā žurnālā šādi aicinājumi, ka būtu labi, ja jums būtu mazāk bērnu, manuprāt, tas nav pieņemami. Ņemot vērā, ka Latvijā jau tā ir mazāk bērnu nekā mums būtu vajadzīgs, lai nomainītos paaudzes,” pauž Saeimas deputāts Jānis Iesalnieks (NA).

Vides aizsardzības organizācijas gan norāda, ka vienmēr klimata risinājumi konfliktē gan ar nacionālajiem, gan kultūras un politiskajiem jautājumiem. Tās atzīst, ka cilvēku skaits ir viena no klimata problēmām, taču tas jāskata globāli.

“Cilvēku skaits pasaulē ir viena no tādām problēmām, jo tas visu laiku pieaug. Protams, katrs no mums grib ēst, grib dzīvot labās mājās un tamlīdzīgi. Tas prasa ļoti lielu resursu daudzumu. Tā kā cilvēku skaita pieaugums, protams, rada papildu slogu uz resursiem,” saka biedrības “Zaļā brīvība” vadītājs Jānis Brizga.

Pēdējās nedēļās politiķi vairākkārt pauduši kritiku medijiem, kā tie atspoguļo ar klimata pārmaiņām saistītus tematus. Tā, piemēram, “Attīstībai/Par!” politiķi nosūtījuši vēstuli Latvijas Mediju ētikas padomei, aicinot vērtēt komentāru “Latvijas Avīzē” par jauno klimata aktīvisti Grētu Tūnbergu.

“Cilvēki var daudz diskutēt par to, vai tā ir vai nav iejaukšanās vārda brīvībā. Ja mēs par to diskutējām, es domāju, ka mūsu valstī ar to viss ir kārtībā. Arī deputātam, politiķim ir tiesības un arī pienākums paust viedokli, komentēt lietas, kas, mūsuprāt, nav pieņemamas,” norāda Saeimas deputāts Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”).

Laikraksts gan paudis, ka ar vēstuli politiķi demonstrējuši nezināšanu par vārda brīvību un nav spējuši uztvert feļetona ironisko attieksmi pret procesiem un globālo jezgu, ko Grēta Tūnberga radījusi.

5 komentāri