Sociālajos tīklos rezonansi izsauc ieraksts par suņa saindēšanos rapšu laukā; notikušā izmeklēšanā ieinteresēti arī zemnieki

11 komentāri
Sociālajos tīklos rezonansi izsauc ieraksts par suņa saindēšanos rapšu laukā; notikušā izmeklēšanā ieinteresēti arī zemnieki
MĀRTIŅŠ ZILGALVIS, F64

Šonedēļ mikroblogošanas vietnē “Twitter” plašu rezonansi izsauca kāda suņa saimnieka ieraksts, ka viņa mājdzīvnieks saindējies ar ķīmiju, ko miglo uz labības.

“Ja tev ir suns, nelaid tuvumā labības laukiem. Tako tika ārā un izmeta līkumu pa rapsi. Cīnāmies, bet izskatās, ka būs jāpieņem grūtais lēmums. Atteicās nieres. Analīzes un ārsts apstiprina – saindēšanās ar ķīmiju, ko miglo uz labības. Tā gadoties bieži. Graudi ir mūsu nākotne,” vēstīja suņa saimnieks.

Uz ierakstu reaģēja vairāki sociālo tīklu lietotāji, izvēršot plašas diskusijas par rapšu un labības lauku miglošanas ietekmi uz dzīvnieku un cilvēku veselību. Tostarp – diskusijā iesaistījās Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD), Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) un biedrība “Zemnieku saeima”, aicinot suņa saimnieku sniegt plašāku informāciju par notikušo un rapšu lauka atrašanos vietu, lai veiktu pārbaudi.

VAAD ierakstu autoru aicināja sazināties ar PVD, suņa analīžu veikšanai, lai noskaidrotu saindēšanās patiesos iemeslu. “Pretējā gadījumā tas liek domāt, ka ieraksts ir viltus ziņa, kas mērķēta uz sabiedrības šķelšanu,” norādīja VAAD.

Sarunā ar portālu Skaties.lv ieraksta autors teicās atbildes sniegt vēlāk. Pēcāk suņa saimnieks publicēja plašu situācijas izklāstu savā “Facebook” profilā.

“Mans mērķis nav vērsties pret kādu konkrētu zemnieku, tirgotāju, lobētāju utt. Mērķis ir aicināt cilvēkus nebradāt pa svešiem, miglotiem laukiem un pieskatīt savus dzīvniekus. Iegūs zemnieki – “Instagram” modeļi neizmīcīs darba augļus. Un kāds pasargās sevi vai savu dzīvnieku. To, ka no miglotāju mucām nelīst bērzu sula, saprotam mēs visi,” raksta suņa saimnieks.

Vienlaikus viņš noraida izskanējušo informāciju, ka nesazinās ar VAAD un PVD: “Ar PVD visu izrunājām ātri un tēmu slēdzām. Sirsnīgs cilvēks, kurš pats piebilda, ka ”es arī pats miglotam laukam noteikti klāt neietu”. Bet kamēr sagaidīju VAAD zvanu, viņi jau bija n-tās reizes publicējuši paziņojumus, ka atsakos sadarboties…Jau dienas sākumā iestādei teicu sekojošo. VAAD: ”norādi konkrētu lauku!” Es nevaru norādīt konkrētu lauku, jo suns pazuda no iežogota pagalma un atradās pēc n-tajām stundām. Te ir desmitiem lauku, daudzi saimnieki, apstrādāti tiek visi. VAAD: ”jāpārbauda vai nav lietots kāds aizliegts līdzeklis!” Es neticu, ka ir noticis kaut kāds pārkāpums – gluži pretēji. Ka arī pareizi lietots līdzeklis var būt kaitīgs, radīt kaut kādus simptomus, tāpēc labāk būt uzmanīgiem. Attiecīgi nav jēgas atbraukt uz lokāciju “X” un secināt, ka ”viss normas robežās”.

“Stāsts ir par ko pilnīgi citu – sunim ir slikti, un vairāki vetārsti iezīmēja šādu tendenci. Turklāt negribu čakarēt kādu konkrētu zemnieku – runa nav par Juri, Koļu vai Svensona kungu, bet sistēmu un piesardzību kā tādu,” turpina ieraksta autors.

Suņa saimnieka publicētais notikušā izklāsts

Notikušā izmeklēšanā ieinteresēti arī zemnieki

Reaģējot uz izskanējušo, ar aicinājumu pie sabiedrības klajā nākusi arī biedrība “Zemnieku saeima”. Vēstulē Skaties.lv redakcijai biedrība norāda, ka arī zemnieki ir ieinteresēti Edija Majora suņa lietas izmeklēšanas gaitā.

“Arī mums ir bērni, ģimenes, suņi un citi mājdzīvnieki, kurus ļoti mīlam, kas diendienā savu mūžu pavada blakus kviešu un rapšu laukiem. Diemžēl Edijs Majors atteicās nosaukt lauku vai laukus, kuros suns skrējis, tādējādi liedzot jebkādas iespējas veikt lauka analīzes, kas turklāt bija jādara nekavējoties. Gadījumā, ja laukā tikuši lietoti neatļauti līdzekļi, tad vainīgais bargi jāsoda. Lauksaimnieki un lauku iedzīvotāji gribētu dzirdēt VAAD un LLU Veterinārmedicīnas fakultātes ekspertu viedokļus,” norāda biedrība.

Sociālajos tīklos ar savu viedokli dalījušies arī vairāki zemnieki, tostarp izklāstot, kā notiek lauku apstrāde.

Pēdējā laikā, kopš atsākusies aktīvā lauksaimniecības sezona, soc tīklos parādās aizvien vairāk negatīvas,…

Posted by Edgars Putra on Thursday, May 27, 2021

Nav nekāds noslēpums, ka es nodarbojos ar lauksaimniecību, kā arī paralēli studēju Latvijas lauksaimniecības…

Posted by Ivars Šekavs on Wednesday, May 26, 2021

11 komentāri