Sociālajos tīklos apjūsmotais datorspeciālists – “Dziesmusvētku biļešu labdaris” – izdomāts tēls! 

1 komentārs
Sociālajos tīklos apjūsmotais datorspeciālists – “Dziesmusvētku biļešu labdaris” – izdomāts tēls! 
LETA

Laikā, kad sludinājumu portālā “ss.com” visaugstākā cena par vienu biļeti uz Dziesmu un deju svētku noslēguma koncertu ”Zvaigžņu ceļā” sasniegusi 350 eiro, sociālajos tīklos cilvēki jūsmo par kādu labdari, datoriķi Kristapu, kurš sludinājumu portālā piedāvāja iegādāties 48 biļetes uz deju lieluzvedumu “Māras zeme” par pašizmaksu – 25 eiro katru.

Ekrānuzņēmumā, ar ko “Facebook” lietotāji intensīvi dalās, lasāms, ka Kristaps sevi sauc par augsto tehnoloģiju speciālistu un viņš esot zinājis, kā apmuļķot biļešu tirdzniecības sistēmu internetā. Nopērkot 48 biļetes, Kristaps vēlējies dot cerību tiem, kurus biļešu pārdošanas sistēma ir apbēdinājusi.

”Mans mērķis nav peļņa (naudu ikdienā pelnu, piedāvājot nopietnus drošības sistēmu risinājumus), bet gan dot iespēju pie biļetēm tikt tiem, kam tās visvairāk nepieciešamas. Zvaniet man un kodolīgi pamatojiet, kāpēc tieši Jums būtu šīs biļetes nepieciešamas?”

Taču, kā no paša Kristapa noskaidroja LNT Ziņas, nekas no tā neatbilst patiesībai – ne viņam ir biļetes, ne Kristaps vispār ir datoriķis.

”Kāds ir pajokojies vienkārši, ielicis manu numuru, vārdu un uzvārdu, un sarakstījis tekstu. Es izņēmu ārā to sludinājumu pats. Kamēr vēl bija iekšā, tikmēr jau zvanīja.”

Kristaps bijis spiests samaksāt dažus centus, lai no “ss.com” tiktu izdzēsts viltus sludinājums, jo šajās dienās telefons karsts no potenciālajiem klientiem. Tikmēr “Facebook” lietotāji turpina dalīties ar viltus sludinājumu līdzīgi kā ar viltus ziņām.

Komentāros lasāms, ka cilvēki slavē Kristapa rīcību kā ļoti cēlu un patriotisku pretēji spekulantu rīcībai, kuri grib iedzīvoties ar simtkārtīgu procentuālo uzcenojumu. Tomēr LNT Ziņu sazvanītais Kristaps ļoti cer, ka cilvēki pārtrauks dalīties ar sludinājuma portāla ekrānuzņēmumu, lai ļautu mobilajam telefonam atdzist no daudzajiem zvaniem.

Dziesmu un deju svētku biļešu skandāls – kāds ir VID un Valsts policijas viedoklis par biļešu pārdošanu internetā?

Beidzoties Dziesmu un deju svētku biļetēm oficiālajā tirdzniecībā, sācis plaukt un zelt spekulantu tirgus internetā. Sludinājumu portālā “ss.com” atrodami ieraksti, ka tiek pārdotas biļetes par vairākiem simtiem eiro.

LNT Ziņas skaidroja, vai šie tirgotāji var sagaidīt zvanu ne tikai no potenciālajiem pircējiem, bet arī no policijas vai Valsts ieņēmumu dienesta (VID) par nepieciešamību maksāt nodokļus.

Sludinājumu portālā “ss.com” visaugstākā cena par vienu biļetei uz Dziesmu un deju svētku noslēguma koncertu “Zvaigžņu ceļā” ir 350 eiro. Uz deju lieluzvedumiem “Māras zeme” vienas biļetes cena sasniedz 250 eiro. Kāds tirgotājs, pārdodot visas savas 15 biļetes, iegūtu 4250 eiro. Peļņa – vairāk nekā 3 000 eiro. Cits tirgotājs pārdod biļetes uz noslēguma koncerta ģenerālmēģinājumu par 110 eiro katru, vēl kāds tirgo divas biļetes par 160 eiro. Sludinājumos lielākoties rakstīts, ka biļetes iegādātas kasēs.

VID skaidro – problēmu nebūtu, ja šīs biļetes tirgotu par pašizmaksu, bet tā kā cena vairākkārt pārsniedz iegādes summu, šī esot definējama kā spekulācija un darbība – aizliegta.
Evija Teice – Mamaja
VID sabiedrisko attiecību speciāliste

Tā ir nelikumīga saimnieciskā darbība, šajā gadījumā tā ir arī nelikumīga komercdarbība. Pasākuma organizators likumiskā kārtā ir uzticējis šo biļešu tirdzniecību vienam konkrētam komersantam, tādējādi šīm fiziskām personām nav nekāda likumīga pamata biļetes iepirkt un tirgot tālāk, no peļņas maksājot jelkādu nodokļus. Šī darbība ir nelikumīga pašos pamatos pēc būtības.

Taču ar to viss beidzas. VID nedomā veikt nekādus kontrolzvanus uz spekulantu sludinājumos norādītājiem numuriem, nedz skaidrot viņu IP adreses vai kā citādi rīkoties.

VID LNT Ziņas skaidrot atbildes sūtīja Valsts policiju, taču policijā stāsta, ka likums neaizliedz sev piederošu mantu, šajā gadījumā biļetes, pārdot par summu kādu vien vēlies. Kaut vai vairāki simti eiro.

Artis Velšs
Valsts Policijas priekšnieka vietnieks

Jautājums ir tikai par nodokļiem, – vai par šo darbību cilvēks nomaksā nodokli, jo tas ir ieņēmums, bet tas jau ir VID jautājums.

Tā kā VID un policijai ir pilnīgi pretēji uzskati, kā kuram vajadzētu reaģēt, izriet – biļešu tālākpārdošana, kaut nereģistrēta saimnieciskā darbība, var turpināties.

Evija Teice – Mamaja
VID sabiedrisko attiecību speciāliste

VID rīcībā nav instrumentu nedz, lai šīs personas sodītu vai sauktu pie atbildības vai iekasētu nodokļus. Tā nav mūsu kompetence sodīt vai iekasēt nodokļus no nelikumīgas komercdarbības.

Policija iesaistītos tikai tajā gadījumā, ja cilvēki būtu nopirkuši viltotas, neīstas biļetes. Tieši ar šādām bažām Dziesmu un deju svētku rīkotāji no Latvijas nacionālā kultūras centra pirmdien, 5. martā, ir vērsušies policijā.

“Ņemot vērā lielo pieprasījumu, mēs pamatoti uzskatām, ka šādas krāpnieciskas darbības varētu tikt veiktas,” skaidro Dziesmu un deju svētku izpilddirektore Eva Juhņēviča.

Artis Velšs
Valsts Policijas priekšnieka vietnieks

Mūsu kapacitāte nav tik liela, lai mēs veiktu katram pārdevējam kontrolpirkumu. Diemžēl ir bijusi tā prakse, kad cilvēki iegādājušies, radušās aizdomas, ka tā tomēr ir bijusi viltota biļete, tad jau mēs varam secināt, ka aiz viena telefona ir viens vai vairāki cilvēki, kas nodarbojas ar viltoto biļešu izplatīšanu, un tad jau attiecīgi Kriminālpolicija veic preventīvu darbu, lai aizturētu un sauktu pie atbildības.

Kopumā gan tieši šodien daudz vairāk ir tieši to, kuri vēlas iegādāties biļetes un pat tiek norādīts – gatavi maksāt 150 eiro par biļeti.

1 komentārs