Sociālajā budžetā drīz būs izveidojies teju miljards eiro liels pārpalikums

Pievienot komentāru
Sociālajā budžetā drīz būs izveidojies teju miljards eiro liels pārpalikums
Foto: F64

Aiz slēgtām durvīm valdība otrdien sākusi skatīt nākamā gada budžetu, kas gaidāms ar nelielu satraukumu. Ir arī iepriecinoša ziņa – sociālajā budžetā tuvāko gadu laikā būs izveidojies teju miljardu eiro liels pārpalikums, kuru varētu izmantot trūcīgāko pensionāru atbalstīšanai.

Finanšu ministrs lēš, ka nākamgad iekšzemes kopprodukta izaugsme varētu būt 3% apmērā. Budžeta deficīts – 1%, bet inflācija prognozēta ap 2%. Jaunām politikas iniciatīvām nākamgad pieprasīti 580,72 miljoni eiro.

Satraukumu par budžeta deficīta robežas pārsniegšanu pauž finanšu ministrs, brīdinot, ka Latvija balansē uz naža asmens, un pret mūsu valsti Eiropa var uzsākt pārkāpuma procedūras izvērtēšanu.

Tikmēr izrādās, ka negaidīti liels uzkrājums izveidojies sociālajā budžetā. Tiesa gan, ja pamatbudžets ir ar mīnusa zīmi, tādejādi izmantot sociālā budžeta bonusus būs sarežģīti. Arī ģimenes valsts pabalsta palielināšana nākamgad, visticamāk, nenotiks.

Finanšu un Labklājības ministrija cenšas kopīgi izstrādāt modeli, kā noteikt minimālo sociālo iemaksu summu, lai strādājošie darba mūža laikā spētu sakrāt vismaz minimālajai pensijai nepieciešamos līdzekļus.

Skaties video: