Komentāri

Kamēr bērniem un jauniešiem nemitīgi tiek skaidrots, ka internetā informācija jāpublicē apdomīgi, izrādās, ka šajā ziņā vecāki nereti nebūt nav paraugs. Sociālā eksperimentā atklājies, ka pieaugušie bez aizdomām sūta svešām personām savu bērnu fotogrāfijas, nemaz nepārbaudot, kam tās tiks izmantotas. Eksperimenta rezultāti apliecina, ka par uzmanību internetā lieku reizi jāatgādina ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem.

Lielākoties bērni neapzinās, ka internetā ievietoto informāciju redz ne tikai draugi. To apliecināja arī Drošāka interneta centra veiktais eksperiments, kad bērniem svešs vīrietis pēkšņi izrādījās ļoti zinošs par šo pusaudžu dzīvi. Lai gan bērniem skolās tiek skaidrots, ka jābūt apdomīgiem, publicējot informāciju par sevi, daudzi aizvien pret to izturas vieglprātīgi.

Eksperimenta video

Tomēr novērots, ka bērni vairāk vai mazāk apzinās interneta tumšās puses, taču nereti ar savu atklātību sociālajos tīklos pārsteidz tieši vecāki, publiskojot ziņas gan par sevi, gan par saviem bērniem. Šokējoši rezultāti atklājās citā sociālajā eksperimentā, kurā izveidots viltus aģentūras sludinājums, pieteikt neesošai filmēšanai savus bērnus. Trīs dienā laikā sludinājumam atsaucās 74 vecāki, atsūtot 240 savu bērnu fotogrāfijas un 72 video.

Eksperimenta video

Tikai četri vecāki painteresējās par aģentūras darbību un kastinga nolūkiem. Daži pat nosūtīja savu bērnu fotogrāfijas peldkostīmos.

Foto: LETA

”Ir pietiekami daudz indivīdu, kas vēlas apskatīt mazu bērnu kailfoto. Un vecāki, kas ievieto atkailinošas savu bērnu bildes, izdara šiem cilvēkiem pakalpojumu, jo viņiem nav nekur tās jāmeklē, tās ir publiski pieejamas internetā,” skaidro Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska.

Arī vecākiem tiek atgādināts informāciju publicēt apdomīgi un padomāt, vai par apskatei izlikto fotogrāfiju bērns tik tiešām būs priecīgs. ”Vecākiem padomāt, vai bērns, kad būs pusaudzis, vai būs priecīgs par bildēm vannā vai kādās neērtās situācijās. Zinot, cik jūtīgi ir pusaudži, vecākiem par to jāpadomā,” norāda Maija Katkovska.

Foto: LETA

”Tas nekritiskums saistīts, ka vecāki neapzinās, ka tur ir viņu vajadzības un viņu nepiepildītās vēlmes. Viņi neapzināti orientējas tikai paši uz sevi,” skaidro psiholoģe Dace Bērziņa.

Speciālisti iesaka sociālajos tīklos iestatīt stingrākus privātuma iesaistījumus un neizlikt savu privāto dzīvi svešiniekiem kā uz delnas.

 

 

 

Skaties video un uzzini vairāk:

Lasi vēl