Smēķējošo bērnu skaits kļuvis mazāks, taču daudzi cieš no pasīvās smēķēšanas ģimenē

Pievienot komentāru
Smēķējošo bērnu skaits kļuvis mazāks, taču daudzi cieš no pasīvās smēķēšanas ģimenē
Foto: Flickr / James Alby

Pēdējo četru gadu laikā gandrīz uz pusi samazinājies smēķējošo skolēnu skaits. Taču joprojām ļoti daudzi bērni ir pakļauti pasīvai smēķēšanai mājās. Tā ir vismaz tikpat kaitīga, kā smēķēšana.

Pulmonoloģes Renātes Snipes mazie pacienti apstiprina pasaules pētījumu rezultātus – ja vecāki smēķē un bērni ir pakļauti pasīvai smēķēšanai, viņi uz pusi biežāk slimo ar elpceļu infekcijām. Ir arī citi negatīvie faktori.

Analizējot jaunākos pētījumus par smēķēšanas izplatību jauniešu vidū, kopumā Latvijā vērojama pozitīva tendence – samazinājies regulāri smēķējošo skolēnu skaits. Tā, piemēram, skolēni, kam ir 13-15 gadi, sāk smēķēt gandrīz uz pusi mazāk nekā pirms četriem gadiem. Ja 2011. gadā cigaretēm priekšroku deva 32% skolēnu, tad pašlaik to skaits samazinājies līdz 17%. Taču joprojām gandrīz puse skolēnu mājās ir pakļauti pasīvajai smēķēšanai un pēdējo četru gadu laikā to skaits būtiski nav mainījies.

Foto

Pētījuma dati norāda, ka darbs ar vecākiem par pasīvās smēķēšanas ietekmi uz bērnu veselību ir nepieciešams. Tikpat svarīgi ir smēķēšanas ierobežojumi. Pagaidām visi ierobežojošie pasākumi nākuši par labu, uzskata Veselības ministrijā.

Tāpēc, lai samazinātu pasīvās smēķēšanas risku, eksperti uzskata, ka smēķēšanas ierobežojumi jāpaplašina vēl vairāk. Aizliegums smēķēt automašīnu salonos, kam jāstājas spēkā līdz nākamā gada 20. maijam, ir viens no tiem, jo kaitīgās un toksiskās vielas autosalonā saglabājas vairākas stundas un pat dienas.

Video