Slimnīcu kapacitāte ir izsmelta; Covid‑19 gultu skaitu nepieciešams dubultot

0 Komentāru
Slimnīcu kapacitāte ir izsmelta; Covid‑19 gultu skaitu nepieciešams dubultot
PAULA ČURKSTE, LETA

Tas, cik nopietna krīze ir medicīnas sistēmā, saprotams tikai tad, kad cilvēks nesaņem sev vajadzīgo pakalpojumu. Lielā steigā šobrīd top plāni, kā papildināt Covid-19 gultu skaitu no 1500 līdz 3000. Taču tehniskās iespējas vēl tikai tiek meklētas. Finansējums gan atrasts – valdība šodien lēma piešķirt 3,6 miljonus Rīgas 1. slimnīcai un 2. slimnīcai, kā arī Paula Stradiņa klīniskajai universitātes slimnīcai (PSKUS), vēsta TV3 Ziņas.

Lielā steigā, gandrīz histēriski tiek meklētas papildu gultasvietas Covid-19 slimniekiem. Rīgas 2. slimnīca vairs traumu pacientus neuzņem, bet, kā viņu vietā izguldīt Covid-19 slimniekus, tehniski atbildēt vēl nespēj neviens.

Rīgas 2. slimnīcā NMPD automašīnas ar traumu pacientiem vairs nepiestāj. Uz rampas vien iespējams novērot privātos auto, kas par izmaiņām nezina un vēl turpina vest tuviniekus ar lūzumiem un citām kaitēm, bet tiek virzīti uz Duntes ielu.

Valdība šodien apstiprinājusi plānu līdz nākamās nedēļas beigām Rīgas 2. slimnīcu pilnībā pārvērst par Covid-19 slimnīcu. To pašu sagaida no 1. slimnīcas.

Pilsēta neiebilst, bet sašutusi par tik novēlotu gatavošanos.

Viesturs Kleinbergs
Rīgas domes Sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētājs, A/P!/PROGRESĪVIE

“Skaidrs ir tas, ka plāna nav vai tā nebija, jo arī pavasarī norādījām Veselības ministrijai, ka vajag vismaz mēnesi, lai pārprofilētos vai atsāktu darbību ar Covid-19 pacientiem. Jāpārorganizē darbs, ko 1. slimnīcā nedēļas laikā izdarījām. Mēs lūdzām, lai informē mēnesi iepriekš. Ziņu saņēmām oktobra vidū. Par 2. slimnīcu vispār nebija informācijas, tagad tas nozīmē, ka darbojamies pēc plāna, par ko sākām runāt pirms 10 dienām.”

Zemā vakcinācijas aptvere un epidemiologu drūmās prognozes nebija noslēpums. Ministrs vērtējumos, vai tiešām rīcības plānus nebija iespējams sākt modelēt laikus, gan neielaižas. Akcentu vien liek uz vajadzību visiem tagad mobilizēties.

Daniels Pavļuts
veselības ministrs, A/P!

“Ne velti es pieminēju solidaritāti. Esam saskārušies ar dažādu gatavības pakāpi, arī publiski komentāri, ka negribam, neesam gatavi. Šī nav pieņemama situācija. Valstī būs tik daudz slimo, kā nebūtu gribējuši piedzīvot. Mēs esam katastrofas priekšvakarā, visiem jāiesaistās.”

Lasi vēl – Veselības ministrija piektdien plāno iesniegt valdībai pieprasījumu mobilizācijas izsludināšanai

Paredzēts, ka pārprofilēšana nepieciešama uz krīzes laiku cerībā, ka izdodas apturēt nekontrolējamo vīrusa izplatību un slimnīca var atgriezties pie pamatfunkcijas – traumu ārstēšanas. Lēmums ir smags, jo iekļauj milzu riskus. Ja atceramies kaut vai Zolitūdes traģēdiju, uz Rīgas 2. slimnīcu, kā notikuma vietai vistuvāko, vispirms veda cietušos.

Optimistiskākajās aplēsēs, ja mājsēde tiešām tiek ievērota, uzlabojumus veselības sistēma jutīšot jau trīs nedēļu laikā. Taču slimnīcu piepildījumam pret inficēšanos ir divu nedēļu nobīde.

Lasi arī – Mājsēdes rezultātus būs iespējams vērtēt tuvāko dienu laikā

Darba grupu – kā, ko darīt, kurš kuru māca un kā aprīko telpas – uzticēts vadīt Valtam Ābolam no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS). Sanāksme par šiem ļoti praktiskajiem jautājumiem notiek vēl tikai šovakar.

Valts Ābols
BKUS valdes priekšsēdētājs, darba grupas vadītājs

“Viss, ko darām virs 1500 gultām, ir uz citu pakalpojumu rēķina. Jautājums – ko nedrīkst ierobežot. Ko dara PKUS un RAKUS, vai onkoloģija vai kardioloģija, nav pārtraucami. Jāsaprot, ka rūpējamies par pašiem neaizsargātākajiem un pārējos maksimizējam. Es būtu reālistisks – mēs iesim pa soļiem – 30, 50, 150. Nebūs tā, ka vienā dienā ir 150. Pakāpienveida process. Ko mēģinām izdarīt, līkni salauzt, lai slimnīcām nebūtu jāoperē šajā robežā, kas pārsniedz ikdienas kapacitāti. Ja normalizēsies, varēsim normalizēt.”

Smagākais vēl tikai priekšā. Šobrīd stacionēti gandrīz 1500. Novembra pirmajās dienās prognozēti jau 2500, novembra vidū – pie 3000 Covid-19 slimnieku. Viņus apsver izguldīt pat biroja ēkā Rīgā.

Palīdzība lūgta arī privātajam sektoram. “Veselības centra 4” vadītājs skaidro, ka vēlme palīdzēt ir, arī saņemta konkrēta vēstule no RAKUS ar vajadzībām. Bet iespējas palīdzēt ir stipri vien ierobežotas.

Māris Rēvalds
“Veselības centrs 4” valdes priekšsēdētājs

“Viens, ko valstij vajag, ir infrastruktūra, vai pārņemt citus pacientus un atbrīvot. “Jūras medicīnas centrs”. Jāsaprot, ka slimnīcas ir tikai “Orto klīnika” un “Jūras medicīnas centrs”. Tās ir 5-6 gultas, kas izkaisītas pa sīkām klīnikām, tā nav jaudīga infrastruktūra.”

Sarežģītākā izšķiršanās būšot tie darbinieki, kuri šobrīd nodrošina masu vakcināciju. Pārlikt viņus uz slimnīcām nozīmētu piebremzēt vakcināciju, kas ir vienīgā izeja no krīzes.

0 Komentāru