Slimnīcu intensīvās terapijas pacienti nožēlo, ka nav vakcinējušies pret Covid-19

10 komentāri

Covid-19 radītā slodze Latvijas slimnīcās turpina pieaugt. Vairums pacientu, kuri paši vairs paelpot nespēj un ir nonākuši intensīvās terapijas nodaļās, nav vakcinēti. TV3 Ziņas šodien, 21. septembrī, aprunājās ar vienu šādu pacientu, kurš pats un arī viņa sieva nokļuva uz robežas starp dzīvību un nāvi. Viņš aicina citus nepieļaut viņu kļūdas.

58 gadus vecais vīrietis, kurš nevēlas publiski atklāt savu vārdu un seju, jo baidās no vēlākas agresijas internetā, ir viens no tiem Covid-19 pacientiem, kurš Rīgas Austrumu Klīniskās universitātes slimnīcā (RAKUS) ārstējas intensīvajā terapijā. Viņš tur nonācis pēc tam, kad divas nedēļas ar vīrusu cīnījies mājās. Sākotnēji simptomi bijuši samērā viegli, temperatūra, dziļš klepus. Taču viss mainījies, kad negaidīti sākusies lēkme.

”Un tad audžumeita saka, viss, zvanām ”ātrajiem”. Tur neko saprast nevarēja, jušana bija šausmīga. Krūtīs šausmīgi spieda, bezspēks, pasaule gāja gaisā. Pa ceļam, braucām gar Sauriešiem, es dzirdu, ka māsiņa saka, – stājiet nost. Sirds stājas. Man apstājās sirds, mani reanimēja, atbrauca pretī brigāde no Rīgas, un piedzimu otrreiz,” stāsta vīrietis.

Vēlāk diagnoze – infarkts, ko, visticamāk, izraisījusi Covid-19 infekcija. Lai gan šobrīd vīrieša stāvoklis stabils, prieka maz. Esot nepārtrauktas raizes par sievu – arī viņa inficējusies un nu jau ilgstoši par dzīvību cīnās Jēkabpils reģionālajā slimnīcā.

”Sieva saslima smagā stāvoklī. Atklājās, ka ir skartas divas trešdaļas plaušu, abpusēja pneimonija. Pie samaņas viņa ir, bet guļ intensīvajā terapijā. Piecas dienas stāvoklis ir smags, bet stabils. Es komunicēju ar audžumeitu, dēlu, draugiem, kas ņemas pa māju un saimnieko. Sieva saslima, visi pārdzīvoja, es tagad otrs. Vispār radinieki šokā, nezinu, kā izturēs,” norāda vīrietis.

Vīrietis neslēpj, līdzīgi kā absolūts vairums intensīvās terapijas pacientu, arī viņš ar sievu nebija vakcinējies. Tagad saka, ka neesot paspējis to izdarīt un savu gausumu nožēlo, un aicina šādu kļūdu nepieļaut citiem: ”Es domāju, ka jānāk pie prāta. Tas nav normāli. No savas pieredzes, ja kāds tiktu tādā stāvoklī, kā es tiku, es domāju, jūs nešaubītos nekad. Jo nomirt var paspēt vienmēr, ja tiešām ir tāda vienaldzība pret dzīvi, bet pret saviem tuviniekiem. Galvenais ir dzīvot mazbērnu, bērnu dēļ.”

RAKUS Toksikoloģijas un sepses klīnikā šobrīd kopumā stacionēti 35 Covid-19 pacienti, no kuriem trešajai daļai nepieciešama ārstēšanās intensīvās terapijas vai reanimācijas nodaļā. Kā uzsver klīnikas vadītājs – vairums šo cilvēku vieno līdzšinējā nogaidošā attieksme pret vakcināciju.

”Ir daļa pacientu, kuri, protams, nožēlo, ka viņi to nav veikuši laikus un vēlās to darīt tagad, bet skaidrs, ka bieži vien tas viss jau ir par vēlu. Bet tajā pašā laikā diezgan liela daļa nemaz nespēj formulēt, kādēļ īsti viņi nav vakcinējušies,” norāda RAKUS Toksikoloģijas un sepses klīnikas vadītājs Oļegs Šuba.

Turklāt mediķi novēro jaunu tendenci – arvien biežāk stacionāros nonāk jauni cilvēki, bez jebkādām blakus saslimšanām. Mediķi ar bažām gaida arī turpmāko rudeni, jo patlaban nekas neliecina, ka slimnīcu noslodze varētu samazināties, līdz ar to jau tagad esam uz trauslās robežas, kad atkal būs nepieciešams pārprofilēt gultasvietas Covid-19 pacientu ārstēšanai un liegt pakalpojumus saņemt iedzīvotājiem ar citām saslimšanām.

Lasi vēl – Pēc saslimšanas ar Covid-19 mirusi 19 gadus veca māmiņa

”Šajā mirklī prognozēt, kurš brīdis būs īstais, kad būs stingrie ierobežojumi jāievieš, viennozīmīgi pateikt nevarēs, bet, protams, ka, gaidot nākamo vilni, mēs esam nobažījušies, ka atkal pacientu pieplūdums palielināsies. Un, protams, tie arī ir smagi emocionāli pārdzīvojumi, jo ne visus pacientus var glābt, daļa no viņiem aiziet bojā,” skaidro RAKUS Toksikoloģijas un sepses klīnikas vadītājs.

Klīnikas vadītājs arī neslēpj, – jau šobrīd daudzi mediķi ir uz izdegšanas robežas, jo posms, kad saslimušo slimnīcās bijis mazāk un ārsti varējuši atpūsties, bijis ļoti īss.

Lasi arī:

10 komentāri