Slimnīcā nogādāti pirmie indīgo pavasara sēņu upuri

1 komentārs
Slimnīcā nogādāti pirmie indīgo pavasara sēņu upuri
Foto: LETA

Rīgas Austrumu slimnīcā nogādāti šogad pirmie pavasara sēņu upuri. Māte un dēls uzturā bija lietojuši pašu lasītās sēnes – bisītes, kuras satur ļoti indīgas vielas.

Abiem konstatēti smagi aknu bojājumi. Neizpratni par bisīšu strauji augošo popularitāti pauž arī mikologi, viņi iesaka uzturā lietot citas pavasara sēnes, kuras nesatur cilvēka dzīvībai bīstamas vielas, piemēram, Lāčpurnus.

Septiņdesmit gadus vecā sieviete un viņas 30 gadus vecais dēls slimnīcā ārstējas kopš pagājušās nedēļas nogales. Sākotnēji abu veselības stāvoklis bijis ļoti smags. Cietušie pēc mediķu palīdzības nav vērsušies uzreiz, jo cerējuši, ka vājuma sajūta pāries. Taču palicis tikai sliktāk, abi nokļuvuši reanimācijā.

Pēc intensīvas ārstēšanas slimnīcā abu veselības stāvoklis ir uzlabojusies. Viņi jau ir spējīgi nedaudz staigāt un arī runāt. Sieviete atklāja, ka pavasara sēnes bisītes lasa jau otro gadu. Taču šoreiz rīkojusies neuzmanīgi un aizmirsusi sēnes novārīt.  ”Es tikai uzcepu. Pēc trīs stundām palika tik slikti, ka pat nespēju pabrīdināt dēlu, lai neēd. Visu nakti vēmu. Briesmīgi! Tagad bisītes vairs nekad neēdīšu,” stāsta sēņu upure.

Bisītēm ir neregulāri krokotas brūnas cepurītes un gaiši kātiņi. Sēņu pazinēji brīdina, ka tās satur ļoti indīgas vielas, tāpēc pirms lietošanas uzturā tās ir pat vairākkārt jānovāra. Pretējā gadījumā organismam nodarītie bojājumi var būt tikpat postoši kā pēc zaļo mušmiru apēšanas. Var iestāties arī nāve.

”Es nesaprotu, kāpēc cilvēki ēd tās bisītes. Cilvēks jau var saindēties, ieelpojot garaiņus, kas rodas, bisītes vārot,” retoriski vaicā sēņu speciāliste.

Tikmēr mediķi norāda, – katru pavasari slimnīcā spiesti ārstēties pacienti, kuri apēduši indīgās bisītes. Taču šis ir smagākais un nopietnākais gadījums pēdējo gadu laikā.

1 komentārs