Komentāri

Veselības ministrija neatkāpsies no ieceres likvidēt Straupes narkoloģisko slimnīcu un funkcijas pārcelšanu uz Strenčiem. Viens no iemesliem – Lielstraupes pils ļoti sliktais tehniskais stāvoklis, kas apdraudot pat pacientus. Veselības ministrija, kam pieder Straupes pils, naudu neieguldīs, jo neesot, bet pati slimnīca savu līdzšinējo peļņu vairākus gadus pēc kārtas atdevusi bērnu rehabilitācijas centram Saulrīti. Arī tam tagad draud slēgšana.

Vēl pirms neilga laika šie bērni, daži jau pat 12 gadu vecumā, lietoja narkotikas, regulāri dzēra, bija smagi uzvedības traucējumi, pastrādājot pat noziegumus. Lai atgrieztos uz normālas dzīves takas, rehabilitācijas centrā Saulrīti viņi dzīvo un mācās mēnešiem ilgi.

Straupes narkoloģijas slimnīcas iespējamā slēgšana būtiski satrauc blakus esošo pusaudžu rehabilitācijas centru Saulrīti, kas līdz šim paļāvies uz Straupes finansējumu.

Abas iestādes ir cieši saistītas, jo bērnu ārstēšana no narkotikām un alkohola ir Straupes narkoloģijas slimnīcas papildu projekts.

“Mums nepietiek ar to, ko maksā Labklājības ministrija. Nu, tas nozīmē, ka arī mūsu likvidācija būs neizbēgama,” teic rehabilitācijas centra Saulrīti vadītāja Arta Bebre. To kā trauksmes zvanu uztvēruši no atkarībām ārstējošie bērni. Šonedēļ viņiem galvenais jautājums – pēc cik ilga laika viņi būs spiesti zaudēt šīs otrās mājas.

Līgumu ar šo pusaudžu rehabilitācijas centru Labklājības ministrija parakstījusi līdz nākamā gada decembra beigām. Taču gadījumā, ja Straupes narkoloģisko klīniku slēgs, tad šos pusaudžus pārvietos uz Jaunpiebalgu.

“Es atteiktos, es neietu uz turieni. Te es zinu, ka visi ir savējie, te mani sapratīs, nepārpratīs, te ir mana lielā ģimene,” norāda rehabilitācijas centra Saulrīti paciente Diāna.

Taču rehabilitācijas centrā Saulrīti problēmas pamatīgi samilzušas. Lai nebūtu zaudējumi, Straupes narkoloģijas slimnīca, piemēram, šogad te iepludināja 44 000 eiro no savas 47 000 peļņas. Zināmā mērā Straupes narkoloģijas slimnīca šādi sev kaitējusi, jo tagad Veselības ministrijas viens no pamatojumiem, kāpēc slimnīca būtu slēdzama, ir Lielstraupes pils telpu sliktais tehniskais stāvoklis. Pils remontam naudas nepietika, jo bija jāatbalsta atkarīgo bērnu ārstēšanas centrs.

“Ir nožēlojami, ka pat mēbeles nav tādas, kā tām vajadzētu būt, jo par valsts līdzekļiem mums vienkārši nesanāk nopirkt. Viss, ko te krāsojam un remontējam, tas ir tikai par norvēģu naudiņām. To, ko mums maksā valsts, pietiek tikai algām un sociālajam nodoklim,” saka rehabilitācijas centra vadītāja.

Steidzamākie darbi – jauna apkures sistēma un logu nomaiņa. Tam nav pieticis ne ar Norvēģijas fonda naudu, ne arī no ziedojumu kastēm Vidzemes veikalos. Ēka pieder Veselības ministrijai. Lai arī tā aprēķinājusi kapitālā remonta izmaksas 108 tūkstošu eiro apmērā, tomēr naudu Veselības ministrija neplāno dot.

“Ziniet, tā attieksme ir tāda – ja mēs nestrādājam ar peļņu, tad neesam vajadzīgi. Kaut gan es domāju, ka Latvijā ir pietiekami daudz pusaudžu, kuriem ir problēmas,” saka Saulrītu darbiniece Ināra Kreitūze.

“Reāli tā, ka valsts atbalstītu, nu nav. Bērniem reizēm vajag zobārstu, bet nav jau nekas nokārtots, lai varētu palīdzēt. Daudziem, kad atbrauc, nav pat apģērba. Valsts atbalstu šeit es nejūtu pilnība,” piebilst viņas kolēģe Signe Kaupuša.

Labklājības ministrija vainīga nejūtas – publiskajā iepirkumā par atkarīgo pusaudžu rehabilitēšanu Straupes narkoloģijas slimnīca nosolīja zemāko cenu – 28 eiro dienā par bērnu. Tagad maksāt vairāk nedrīkst. Ja likvidētu Straupes narkoloģijas slimnīcu, tad tās filiāles, atkarīgo bērnu centra Saulrīti, glābšanā Labklājības ministrija nepalīdzēs. Proti, Labklājības ministrija savā pārziņā nepārņems centru.

“Mēs domājam par šo institūciju skaita samazināšanu, nevis palielināšanu, šajā situācijā – ja radīsies pieprasījums pēc papildu vietām – tiks izsludināts publiskais iepirkums, komersanti, biedrības un citas institūcijas var pieteikties un nākt piedāvāt savus pakalpojumus,” norāda Labklājības ministrijas pārstāvis Maksims Ivanovs.

No narkotikām un alkohola bērnus ārstējošā centra ”Saulrīti” finansiālais stāvoklis būtu labāks, ja viņiem būtu vairāk bērnu. Vadība uzsver – pret centru esot sākta arī nomelnojoša kampaņa, kas it kā aizbiedējot bērnu sūtīšanu tieši te.

Video

Lasi vēl