Skumjā realitāte: piecu gadu laikā notāri šķīruši jau 25 000 laulību

1 komentārs
Skumjā realitāte: piecu gadu laikā notāri šķīruši jau 25 000 laulību
Foto: F64

Piecu gadu laikā pie notāriem šķirti jau gandrīz 25 000 laulību. Visaktīvākais bijis tieši pirmais gads, kad kā alternatīvu tiesai arī notāri sāka piedāvāt pāriem šādi sakārtot attiecības.

“Tie ir gan jauni cilvēki, gan cilvēki ar ļoti cienījamu laulības stāžu, gan tādi pusceļā,” norāda Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāja Sandra Stīpniece.

Tieslietu ministrijā (TM) skaidro, ka līdz ar šādas alternatīvas ieviešanu ir izdevies krasi samazināt tiesu noslodzi, kas arī bijis viens no mērķiem.

Foto

“Vairāk nekā 70% laulību tiek šķirtas pie notāra, un mazāk nekā 30% tiesās, līdz ar to tas ir ļoti labs rādītājs, ka cilvēki izmanto notārus, viņi redz tā labumu, un viņi neiet uz tiesu,” saka TM Valsts sekretāra vietniece tiesu jautājumos Irēna Kucina.

Juristu biedrības prezidents Aivars Borovkovs šādu atvieglotu laulību šķiršanu kritizē un uzskata, ka tik nopietna lieta kā ģimenes izbeigšana tomēr būtu jāskata tiesā.

“Es laikam pret to izturētos ne ar sajūsmu, jo tas novienkāršo lietas. Es domāju, ka sabiedrība būtu vēl priecīgāka, ja to varētu izdarīt ar e-pasta palīdzību. Man liekas, ka mēs spēlējamies ar svarīgām lietām un noplicinām, nonivelējam līdz tādām ārkārtīgi vienkāršām,” uzskata Latvijas Juristu biedrības prezidents Aivars Borovkovs.

Tikmēr likumprojekts, kas paredzētu notāriem ne tikai šķirt, bet arī lietišķā vidē salaulāt pārus, jau iesniegts Ministru kabinetā. Ja tas gūs valdības un pēc tam arī Saeimas atbalstu, tad vienlīdz baznīcai un dzimtsarakstu nodaļām spēles laukumā parādīsies trešais.

Notāri un arī Tieslietu ministrijā ir pārliecināti, ka šāda trešā izvēle rosinās arvien vairāk pāru juridiski sakārtot attiecības, un to pamato arī ar faktu, ka turpina saņemt jautājumus no cilvēkiem, kad šāda iniciatīva sagaidīs dienasgaismu. Taču Juristu biedrības prezidents saskata notāru lobiju un merkantilas intereses – viņš retoriski vaicā, kāpēc šādas tiesības netiek piešķirtas arī citām juristu grupām un uzskata, ka, vienkāršojot laulību noslēgšanu, izzudīs tradīcijas.

Ja nākotnē notāriem piešķirs tiesības laulāt, tad šāda laulības noslēgšana pārim varētu izmaksāt līdz 100 eiro. Taču dzimtsarakstu nodaļā laulību bez ceremonijas šobrīd var reģistrēt par 14 eiro.

Video