1 komentārs

Vai skolu ēdnīcās nākamajā mācību gadā varētu mainīties prasības? Pārtikas un veterinārais dienests vēlētos, lai tiek mīkstinātas skolēnu ēdināšanas uztura normas. Tās esot neadekvāti augstas, turklāt PVD nepietiek inspektoru to pārbaudīšanai. Savukārt ēdināšanas uzņēmumi norāda, ka valsts piešķirtās naudas nepietiek atbilstoša ēdiena pagatavošanai.

Par katru brīvpusdienu porciju, ko ēd pirmo līdz ceturto klašu skolēni, valsts maksā 1 eiro un 42 centus. Šī summa nav mainījusies astoņus gadus, tikmēr darbaspēka izmaksas nozarē kāpušas par 31 procentu, bet vislielāko sadārdzinājumu radījušas Veselības ministrijas drastiskās uztura normas, kur jāiegādājas tikai augstvērtīgas izejvielas. Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācija iesnigusi aprēķinus Izglītības, Veselības, Finanšu un Zemkopības ministrijai, lai jaunajā mācību gadā no septembra valsts par vienu porciju maksā 1 eiro 89 centus bez PVN.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Mēs esam nonākuši pie tāda sliekšņa, ka ar šo eiro četrdesmit divi vairs nespējam nodrošināt tādā pašā līmenī un kvalitātē ēdinu, ko nosaka šie jaunie grozījumi. Diemžēl, “bērniem to labāko” ir kļuvis “bērniem to lētāko”,” skaidro Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācijas pārtikas tehnoloģe Ilona Dreimane.

Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācijas priekšlikums par 47 eirocentiem palielināt vienas brīvpusdienu porcijas cenu kopumā valstī izmaksātu 6 ar pus miljonus eiro. Ideja iestrēgusi, taču arī Veselības ministrijā apliecina, – tās noteiktās uztura normas un ēdiena kvalitātes prasības ir valsts dotācijas apmēram neatbilstošas.

“Mēs jebkurā gadījumā piekrītam, ka ir jāpaceļ šis slieksnis, par kādu tiek baroti skolēni,” teic Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece Egita Pole. (LNT: Tad šobrīd sanāk tā, ka jūs atzīstat, ka par eiro četrdesmit divi nevar izpildīt jūsu prasības, bet uzņēmējus jūs nostādāt fakta priekšā, ka prasības turpināt celt. Kur ir loģika?) “Nē, mēs neatzīstam, ka nevar izpildīt šīs prasības. Ir vesela rinda uzņēmēju, kas šīs prasības izpilda. Tai pat laikā piekrītam, ka, palielinot šo finansējumu, šo ēdienu varētu nodrošināt vēl labāk un daudzveidīgāku

Taču PVD inspektoru pārbaudes skolās šajā tikko aizvadītajā mācību gadā rāda – 32% skolu ēdnīcu tomēr nav spējušas ievērot Veselības ministrijas noteiktās uztura normas, jo ēdienkartē atklāti vidēji lieli vai ļoti lieli pārkāpumi. Vēl vairāk, PVD atzīst – pašiem inspektoriem ir praktiski neiespējami nokontrolēt Veselības ministrijas izdotās normas. Esot līdz tādam absurdam nonākts, ka inspektoriem ir jāzvana pat uz izejvielu fabrikām skaidrot receptūras sastāvu. Inspektori tamdēļ skolu ēdnīcu pārbaudēs piever acis. PVD drīzāk aicinātu Veselības ministriju atkāpties no bargajiem noteikumiem.

Pārtikas un Veterinārā dienesta lūgumi Veselības ministrijai mīkstināt noteikumus par skolēnu ēdināšanu, vienmēr beigušies nesekmīgi. PVD par absurdu uzskata arī situāciju – kamēr Veselības ministrija pastiprinājusi skolēnu ēdienkartes normas arī nākošajam mācību gadam, PVD lūgums pēc inspektoru jauda palielināšanas – noraidīts.

Pārtikas un veterinārā dienesta 140 inspektoriem jāuzrauga ēdnīcas ne tikai vairāk nekā 700 skolās, bet vēl arī bērnudārzos un sociālās aprūpes iestādēs.

Video

TOP komentāri

  • sieviete
    +1 +1 0

    sieviete

    isteniba pasakiet kuri berni ed kauru dienu majas galu. zupu un saldo. ka skolas liek.. un vel sudzas .

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl