Komentāri

Trauksmes zvanus zvana vairāku prestižu skolu direktori. Viņus satrauc fakts, ka zem pedagogu atalgojuma reformas Izglītības ministrija paslēpusi arī ieceri samazināt finansējumu tām skolām, kas padziļināti māca svešvalodas. Plānots, ka no nākamā gada šīm mācību iestādēm piemērojamo koeficientu samazinātu uz pusi, bet pēc tam papildu finansējumu tās nesaņemtu vispār. Direktori to sauc par mēģinājumu iznīdēt šo skolu pastāvēšanas būtību, bet ministrijā norāda, ka visiem skolēniem Latvijā jābūt vienādām iespējām apgūt valodas.

Latvijā nav daudz tādu skolu, kurās iespējams padziļināti apgūt kādu svešvalodu. Galvaspilsētā šādu zināmā mērā ekskluzīvu iespēju piedāvā 8 mācību iestādes, bet valstī kopumā ap 20. Daudzām skolām šī pastiprinātā svešvalodu apguve ir saglabājusies kā vēsturiska tradīcija.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tā, piemēram, Rīgas Centra humanitārajā vidusskolā angļu valodu padziļināti māca jau kopš 1959. gada. Direktore Ineta Rudzīte norāda, ka ministrijas plāns ar nākamo mācību gada samazināt koeficientu no 1,2 līdz 1, bet pēc tam to likvidēt pavisam, apdraud skolas specifiku.

Rudzīte norāda, ka cietēji patiesībā būs audzēkņi, jo skola vairs nevarēs atļauties, piemēram, klasi dalīt vairākās grupās, lai angļu valodu varētu mācīt pēc iespējas individuālāk. Kā argumentu pret ministrijas plāniem direktore min arī to, ka skolēni stāv rindā uz skolām ar padziļinātu svešvalodu apguvi, tādēļ ir neloģiski šādu iespēju atņemt.

Tam pilnībā piekrīt ari Rīgas franču liceja vadība, norādot, ka šī ir vienīgā skola valstī, kas specializējas franču valodā. Direktore teic, jā, valodu skolas saņem par 20% lielāku finansējumu, taču tādu Latvijā ir niecīgs skaits.

Savukārt Izglītības ministrijā stāsta, ka no 2018. mācību gada Latvijā tiks ieviests jaunais uz kompetencēm balstītais mācību standarts, tajā būs cita pieeja mācību darba organizācijai un arī saturam. Iepriekšējā gadsimtā izveidojušās tradīcijas esot jāpārskata, tostarp jāmaina valodu mācīšanas politika, jo visi skolēni Latvijā ir vienādi.

Tam gan līdz galam nepiekrīt Skolotāju arodbiedrība, kas uzdod jautājumu – kādēļ tiek mēģināts likvidēt tieši padziļinātu svešvalodu apguvi, nevis, piemēram, skolas, kas pastiprināti māca matemātiku, fiziku vai ķīmiju?

Tikmēr valodu skolu direktori iesnieguši kopīgu vēstuli vēstuli izglītības ministram ar lūgumu nepieņemt šādus, radikālus lēmumus un esošo finansējumu padziļinātai svešvalodu mācīšanai saglabāt.

Video

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl