Komentāri

Izglītības iestāžu direktori pieprasa labot jauno skolotāju algu modeli. Daudzās pašvaldībās mērķdotācija tika būtiski samazināta. Direktori norāda uz vairākām kļūdām aprēķināšanas sistēmā, kuras Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvji tagad sola ņemt vērā. Bet pagaidām pedagogu motivācijas fondā tiks ieskaitīta sāpju nauda – 1,7 miljoni eiro.

Pēc pirmo jauno algu aprēķināšanas, skolu direktoriem sakrājušās dusmas . Vissāpīgākais ir tas, ka daudzās pašvaldībās mērķdotācijas apjoms samazinājās.

Liena Trumpika, Rucavas pamatskolas direktore:

Jāsaka paldies skolotājiem par to, ka viņi vēl nav mani iesūdzējuši tiesā par to, ka viņiem nav tikpat, cik viņiem bija pagājušajā gadā. Jo starpība kolēģiem ir no 50 līdz pat 90 eiro mīnusā.

Guntars Jirgensons, Rīgas 28. vidusskolas direktors:

Principā tie skolotāji, kuri ir noslogoti līdz maksimumam, viņi ir cietēji. Un skola principā balstās uz tiem skolotājiem, kas ir maksimāli, kas ir bijuši līdz griestiem. Ieguvēji varbūt ir tie, kas… stundinieki vienā, otrajā, trešajā skolā strādā.

Linards Tiļugs, Lažas speciālās internātpamatskolas direktors:

Bērnus neredzam kā izglītojamos, bet mēs uz viņiem skatāmies kā uz staigājošiem depozītiem. Tas ir traki. Tam nav nekāda sakara ar pedagoģiju. Nomaļākos rajonos ar mazāku iedzīvotāju blīvumu šī problēma ir daudz asāka.

Reformēto algu izmaksa esot robežojusies ar likumpārkāpumu. Par izmaiņām atalgojumā darba devējam ir jābrīdina mēnesi iepriekš. Jo jaunie tarifi kļuva zināmi tikai septembra beigās.

Ināra Ondzule, Kalupes pamatskolas direktore:

Direktors nevar izpildīt darba likuma prasības. Un faktiski es uzskatu, ka arī skolotāju prestižs ar tiek grauts. Kādā veidā? Skolotājs mēnesi līdz 1. septembrim, mēnesi līdz viņam būs jauns atalgojums, nevar tikt brīdināts.

Latvijas izglītības vadītāju asociācijas sanāksmē pa punktiem tika uzskaitītas nepilnības un nesamērības. Piemēram, mazas novada skolas skolotājs, kuram ir 16 bērni klasē, saņem mazāk, nekā lielas skolas pedagogs, kurš pasniedz svešvalodu arī 16 bērniem uz divām grupām dalītajā klasē.

Andris Ceļmalnieks, Daugmales pamatskolas direktors:

Par vienādu darbu ir jāsaņem līdzīgs atalgojums. Bet nelielajā skolā, kura ir fizisku apstākļu dēļ ierobežota, cilvēks darot to pašu darbu ko lielajā skolā, ar šo te dalīto grupu, viņš vienkārši fiziski darot tādu pašu darbu nevar saņemt tādu pašu algu. Un tas ir viens no tādiem zāģiem, par kuriem ir jādomā.

Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvi solīja kritiku ņemt vērā un jauno atalgojumu sistēmu pilnveidot.

Andis Geižāns, IZM ministra biroja vadītājs:

Noteikti, ka tā ir mūsu prioritāte – celt ne tikai minimālās likmes summu, kas šobrīd ir noteikts 680 eiro apmērā, bet arī protams šo te skolu vadītāju motivācijas fondu.

Ministra biroja vadītājs arī informēja par tikko kā piešķirto papildus finansējumu. Pašvaldībām esot pārskaitīts 1,7 miljoni eiro. Un šī nauda domāta tam, lai skolu direktori varētu piemaksāt tiem pedagogiem, kas no reformas cieta visvairāk.

Lasi vēl