Skolotāju un ministriju izlīgums: panākta tikai daļēja vienošanās

0 Komentāru
Skolotāju un ministriju izlīgums: panākta tikai daļēja vienošanās
Foto: F64

Tikai daļējs kompromiss, un joprojām liela neskaidrība, vai skolotāji streikos – tā var raksturot pedagogu arodbiedrības un ministriju izlīguma sarunu rezultātus. Kaut skolotāju algām jebkurā gadījumā budžetā būs par deviņiem miljoniem vairāk nekā šogad, valsts un pedagogi nespēja līdz galam vienoties, vai ar šo naudu pietiek, un kā to vispareizāk iztērēt.

Atkarībā no tā, kuru klausies, – skolotāju algu reforma vai nu beidzot sniegs pedagogiem iespēju nopelnīt cienīgu algu, vai arī atņems daudziem, sevišķi lauku skolotājiem pēdējo kumosu. Reformu izstrādājusī Izglītības ministrija grib, lai modeli ievieš jau nākamgad. Tomēr pedagogu arodbiedrība tam piekristu tikai, ja modelis tiktu būtiski mainīts. Kompromisu šodien izdevās panākt tikai par daļu pedagogu prasībām.

Kompromisu neizdevās panākt augstākās izglītības un zinātnes jautājumos. Līdz ar to 11. novembrī arodbiedrības lems, vai rīkot pedagogu streiku. Līdz šim to atbalstījuši pat 85% skolotāju, un pagaidām nav zināms, vai panāktie kompromisi būs pietiekami, lai pedagogu domas mainītu. Tikmēr Izglītības ministrija uzstāj, – neatkarīgi no sarunu rezultātiem pedagogiem ir pamats priecāties. Jo, pat ja ne precīzi pēc tādas shēmas, kā grib arodbiedrība, naudas algām nākamgad būs vairāk.

Finanšu ministrija tikmēr skaidro, ka 7,7% vidējais algas pieaugums atbilstu kopējām tendencēm darbam tirgū, līdz ar to būtu adekvāts. Jāpiebilst, ka deviņi miljoni eiro nākamgad paredzēti tikai skolotāju algām rudens semestrī. 2017. gadā un pēc tam jaunā skolotāju algu modeļa uzturēšana izmaksātu 27 miljonus eiro.

0 Komentāru