Skolniekam no Latvijas panākumi Eiropas jauno tulkotāju konkursā

Pievienot komentāru

Kurzemē atrodas skola, kas jau ceturto gadu pēc kārtas kļuvusi par Eiropas Komisijas (EK) tulkotāju konkursa uzvarētāju. Tā ir Druvas vidusskola, un uzvaru konkursā tai šogad nodrošinājis vidusskolnieks Elvis Groskops. Turklāt Elvis ir jau ceturtais Druvas vidusskolas skolēns, kurš uzvar Eiropas jauno tulkotāju konkursā.

Tas ir īpaši rets sasniegums, Latvijas skolēnu panākumus uzteikuši arī Eiropas Parlamenta (EP) pārstāvji.

“Uz Tobago” – izrādi ar šādu nosaukumu vidusskolas beidzēju gredzenu ballei gatavo 12. klases skolēni. Izrādē piedalās arī nesenā Eiropas jauno tulkotāju konkursa uzvarētājs Elvis Groskops.

“Šoks bija, noteikti. Tad, kad pateica, ka uzvarēju, patīkams pārsteigums,” Elvis dalās ar pārdzīvoto, uzzinot konkursa rezultātus. Skolnieks uzskata, ka viņš varēja iztulkot labāk, niansētāk, taču, ņemot vērā teksta sarežģītību, viss izdevies labi.

“Tad, kad izlasīju tekstu pirmajā reizē, nelikās, ka būs grūts, bet, kad jāsāk tulkot, tad izrādījās citādi,” stāsta skolnieks.

Elvis tulkoja tekstu no angļu uz latviešu valodu. Viņš norāda, ka īpaši padziļināti angļu valodu mācījies nav, to apguvis, darot dažādus ikdienas darbus.

“Neiespringstu uz to. Lietoju ikdienā – internets, videoklipi, ziņas un tamlīdzīgi. Ja tu lieto valodu ikdienā, tad viņu iemācies,” bilst Elvis.

Savukārt Druvas vidusskolas angļu valodas pasniedzēja Antra Dukāne norāda: “Ir zināms, ka vieglāk tulkot no svešvalodas uz dzimto valodu, skaidrs – tātad dzimtā valoda ir otrs elements, tam ir jābūt ļoti labam.”

Tāpat Dukāne norāda, ka Druvas vidusskolas skolēni jau ceturto reizi pēc kārtas uzvar Eiropas jauno tulkotāju konkursā. Veiksmes atbilde noteikti meklējama visas skolas darbībā, tas nav tikai viena skolēna vai pedagoga sasniegums.

“Vieni panākumi ved uz nākamajiem, un skola šajā brīdī ir uz panākumu viļņa. Ja 60% bērnu uzmirdz kaut kur, ja mums ir gadu no gada panākumi, tas ir kā tauriņa efekts,” saka angļu valodas pasniedzēja.

Pedagoģes pieminētie 60% skolēnu, kuri ir guvuši panākumus vienā vai otrā konkursā, vai olimpiādē, ļoti labi raksturo Druvas vidusskolu.

Vidusskolas direktors Sergejs Beļkevičs akcentē, ka katra bērna panākumi tiek vērtēti kā visas skolas panākumi. Tas arī rada motivējošu gaisotni skolā. Taču nevar noliegt, ka nesenajā tulkošanas konkursā nozīme bija arī vienkāršai veiksmei.

Tagad pēc uzvarētāja balvas un atzinības angļu valodas pasniedzēja un pats uzvarētājs Elvis drīzumā dosies uz Briseli. Apbalvošana notiks Eiropas Parlamenta ēkā, tur būs arī tikšanās ar parlamenta tulkiem, kuriem svešvalodu tulkošana ir ikdienas darbs.