Skolēnu dziesmu un deju svētki notiks digitāli, audio un video formātā

2 komentāri

Skolēniem dziesmu un deju svētkiem būt, tomēr šoreiz digitāli, video un audio formātā – par e-dziesmu svētku koncepta tālāku virzīšanu izskatīšanai valdībā 19. maijā vienojās svētku padome, vēsta TV3 Ziņas.

Neatkarīgi no pašvaldību un diriģentu bažām par Covid-19 krīzē neapgūto repertuāru un svētku idejas – kopā būšanas – deformēšanu organizatori lemj, –  e-dziesmu svētkiem būt.

Jau ilgstoši skaidrs, ka ierastajā formātā skolēnu dziesmu un deju svētki šogad notikt nevar. Pēc garām diskusijām tagad tam piekrīt arī svētku organizatori, tomēr pilnībā no tradīcijas atteikties šogad viņi nav gatavi. Tādēļ šodien svētku padomē prezentēts pavisam jauns koncepts – “e” jeb digitālie dziesmu un deju svētki.

Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku izpilddirektore Agra Bērziņa

“Kurus veido koncertu video ieraksti, norišu videoklipi, intervijas, dažādi video sveicieni un montēti sižeti, ļoti aktīva ir televīziju iesaiste. Un svētki ir tādi, kādi esam mēs paši, svētki ir Latvijā un diasporā.”

Bērziņa norādīja, šobrīd svētkiem reģistrējušies vairāk nekā 2000 kolektīvu ar 40 000 dalībnieku. Viņa arī pārliecināta, digitālos svētkus, kuros paredz 15 dažādas norises, būs iespējams aizvadīt epidemioloģiski droši.

“Tā nav nekāda liela un plaša pulcēšanās, ievērojot burbuļa stratēģiju, un visas norises pārsvarā tiek plānotas un var notikt ārpus telpām,” norāda Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku izpilddirektore.

Piedalīšanās e-svētkos būs brīvprātīga, un šobrīd tam atbalstu paudušas vairāk nekā 90 pašvaldību. Tomēr jau šobrīd arī vairākas vietvaras pateikušas svētkiem nē. Starp tām arī Valmiera, un kategoriski šādam formātam iebilst arī vietējā kora “SolLaRe” diriģente.

Kora “SolLaRe” diriģente Irēna Zelča

“Kas tie par dziesmu svētkiem būs? E-dziesmu svētki, kas tie tādi būs? Un tas, ka mēs uztaisīsim video klipu, nu, atvaino mani, nu piedod, tā ir parādīšanās. Man arī vakar “Facebook” ir ielikts, kā mēs tirgus laukumā deviņi pirmās balss bērni dziedam.”

Pieredzējusī diriģente arī uzskata, – svētki jāpārceļ uz laiku, kad drīkstēs pulcēties klātienē. Ja ne uz nākamo, tad 2023. gadu, kad gaidāmi Vispārējie latviešu dziesmu un deju svētki.

“2023. gadā 150 gadu dziesmu svētkiem. Kāpēc bērnu koriem nevar būt viens koncerts? Superīgi vienkārši! Jo tad ir svētki,” uzskata kora “SolLaRe” diriģente Irēna Zelča.

Tomēr organizatoriem savi argumenti. Pirmkārt, svarīgi esot nezaudēt tradīcijas pēctecību. Otrs, nepieciešams noslēgt ciklu, kurā bērni un jaunieši svētkiem gatavojušies. Atbalstu šādam e-formātam šodien pauda arī lielākā daļa svētku padomes locekļu.

“Ir skaidrs, ka šajā brīdī ir divi varianti – visu laiku norobežoties un visu laiku atlikt daudzas lietas, ieskaitot šo vai sadzīvot un virzīties uz priekšu,” teica izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (“Jaunā konservatīvā partija”).

Lasi vēl: Šuplinska: “E-dziesmusvētku” risinājums ļaus iestāties pret “dzīves iesaldēšanu” Covid-19 pandēmijā

“Ir ļoti viegli pateikt – nevaram. Bet mēs to darām savu bērnu un savas nākotnes vārdā,” sacīja horeogrāfe Zanda Mūrniece.

“Ja mēs savā laikā, domājot par barikādēm, būtu izcēluši visus iespējamos apdraudējumus un to, kādā veidā tas varētu notikt, cilvēki nekad uz tām barikādēm nebūtu aizgājuši,” pauda UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Baiba Moļņika.

Balsojot jaunais koncepts tika teju vienbalsīgi atbalstīts, atturoties Finanšu ministrijai, kurai  radās jautājumi par turpmāko finansējuma – kopumā atvēlētā 4,1 miljona – izlietojumu. Kultūras ministrs noraida izskanējušās bažas, ka tik stingra turēšanās pie svētku organizēšanas esot balstīta uz finansiālu ieinteresētību.

“Man tas patiešām ir aizskaroši, īpaši manā situācijā, jo šie nav Kultūras ministrijas dziesmu un deju svētki, kurus es šobrīd tik ļoti aizstāvu,” pauda pārliecību kultūras ministrs Nauris Puntulis (“Nacionālā apvienība”).

Un arī diriģenti saka, organizēt svētkus viņiem ir svarīgi ne tādēļ, ka tas viņiem nestu kādus finansiālus ieguvumus.

“Ja kādam liekas, tā ir kaut kāda merkantila naudas šķērdēšana vai diriģentu vai vadītāju personiskā labuma gūšana, tad tie ir milzīgi maldi. Tās ir dziesmu svētku vērtības, kuras ir radījušas mūsu neatkarību, mūsu pastāvīgumu, valstiskumu. Un man ir ļoti žēl, ka mēs to pārvēršam ļoti pliekanā veidā, domājot tikai par to, ka kāds no tā iedzīvosies,” teica kordiriģents Romāns Vanags.

Lai gan ideja virzīta tālāk, E-dziesmu svētku konceptam gan vēl jāgūst arī valdības atbalsts.

2 komentāri